Dijital ikinci el ürün platformlarında satıcı itibarı ve algılanan ürün riski üzerine bir araştırma
Research on seller reputation and perceived product risk on digital second-hand product platforms
  1. Tez No: 838866
  2. Yazar: ENES KARADERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, ikinci el ürünlerin dijital platformlarda satışına yönelik tüketici algılarının satıcı itibarına göre nasıl farklılaştığı üzerine bir inceleme yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma, algılanan riskin ve satıcı itibarının, tüketicilerin ikinci el ürünlere yönelik tutumları ve satın alma niyetlerinde önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir. Fiziksel temasın ve doğrudan gözlemin olmadığı bu platformlarda, tüketicilerin genellikle ürünle ilgili risk algıları ön plana çıkmaktadır. Bu risk algıları da satıcı itibarına göre değişken seviyeler göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin ikinci el ürünlere yönelik olarak algıladıkları ürün temelli risk türlerinin satıcı itibarına göre düzeyini belirlemektir. Bu kapsamda, iki aşamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada nitel bir yöntem benimsenmiş ve 150 tüketiciye dijital ikinci el ürün platformlarından ikinci el ürün satın alıp almadıklarını soran bir anket uygulanmıştır. Anketin açık uçlu sorularından elde edilen bulgular, içerik analizine tabi tutulmuştur. İkinci aşamada ise 400 kişiye satıcı itibarına ve ürün kategorilerine göre algıladıkları risk seviyelerini ölçen bir anket uygulanmıştır. Bu analiz sonucunda, ikinci el ürün riski ile ilgili olarak hijyen, özensiz / hor kullanım, performans, kondisyon, garanti, asimetrik bilgi, kötü/negatif enerji, sağlık ve orijinallik olmak üzere toplamda 9 tema ortaya çıkarılmıştır. Tüketicilerin kategorilere göre ayrılan ürünlerde, satıcı itibarına göre algıladıkları risk seviyesi değişkenlik göstermiştir. Çalışmanın bulguları, tüketicilerin ikinci el ürün alışverişi sırasında karşılaştıkları risk türlerinin çeşitliliğini ve bu risklerin satıcı itibarına bağlı olarak nasıl değiştiğini göstermektedir. Satıcı itibarının önemli bir etken olduğu belirlenmiş ve itibarın yüksek olduğu satıcılar ile yapılan alışverişlerde risk algısının genellikle daha düşük olduğu görülmüştür. Bu bulgular, dijital platformların ikinci el ürün alışverişi için tüketicilere sunduğu kolaylık ve erişilebilirliğin yanı sıra, ürünle ilgili risk algılarını ve belirsizlikleri de artırdığını göstermektedir. Çalışma ayrıca, tüketicilerin ürün kategorilerine ve satıcı itibarına göre risk algısını nasıl farklılaştırdığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte, bu çalışma, tüketicilerin ikinci el ürün alışverişlerinde maruz kaldıkları risklerin çeşitliliği ve satıcı itibarının bu riskler üzerindeki etkisi konusunda önemli bir perspektif sunuyor. İkinci el ürün alışverişlerinin popülerliğinin arttığı bu dijital çağda, bu tür çalışmaların tüketicilerin daha bilinçli alışveriş deneyimleri yaşamalarına yardımcı olma potansiyeli bulunmaktadır. Sonuçta, dijital platformlar üzerinde ikinci el ürünlerin satışına yönelik tüketici algıları ve satıcı itibarının etkileri üzerine yapılan bu çalışma, bu konuda önemli bulgular ortaya koymaktadır. İkinci el ürün satışlarında tüketicilerin risk algıları ve bu algıların satıcı itibarı ile olan ilişkisi, dijital alışveriş deneyimlerinin anlaşılması ve iyileştirilmesi için önemli bir alanı temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to deeply investigate how consumer perceptions of selling second-hand products on digital platforms vary according to the seller's reputation. The study demonstrates that there is always a certain level of risk involved in such shopping experiences and that the seller's reputation is a significant determinant of consumers' attitudes and purchase intentions towards second-hand products. It is a situation where consumers' perceptions of product-related risks usually come to the forefront, and these risk perceptions show variable levels depending on the seller's reputation. The main objective of the study is to determine the level of product-based risk types perceived by consumers towards second-hand products, depending on the seller's reputation. To achieve this objective, a qualitative research method was adopted. In the first phase, a qualitative method was adopted, and a survey asking 150 consumers whether they purchased second-hand products from digital second-hand platforms was administered. This survey was designed to gather information about consumers' experiences buying second-hand products and to understand their general attitudes. Findings from the open-ended questions of the survey were subjected to content analysis. In the second stage, another survey was conducted on a total of 500 people, measuring the levels of risk they perceived according to the seller's reputation and product categories. This survey was designed to understand how the seller's reputation in different product categories affects consumers' perceptions of risk. The analysis revealed nine different themes related to second-hand product risk, including hygiene, careless/rough use, performance, condition, warranty, asymmetric information, bad/negative energy, health, and authenticity. The level of risk perceived by consumers in products separated by categories has shown variability depending on the seller's reputation. In conclusion, while digital platforms facilitate the process of shopping for second-hand products, they also increase consumers' perceptions of product-related risks. The product not turning out as described, the insecurity resulting from a lack of information, especially triggers concerns related to hygiene and health. Moreover, the perceived risk changes depending on the product's category and the seller's reputation. These findings offer an important perspective on the variety of risks consumers face when shopping for second-hand products and how these risks change depending on the seller's reputation. In this digital age, where the popularity of second-hand product purchases is increasing, such studies have the potential to help consumers have more conscious shopping experiences. In conclusion, this research on consumer perceptions and the effects of seller reputation on the sale of second-hand products on digital platforms reveals important findings. The perception of risk by consumers in second-hand product sales and the relationship of these perceptions with the seller's reputation represent an important area for understanding and improving digital shopping experiences.