Afganistan'ın ekonomik kalkınmasının önündeki engeller ve çözüm önerileri
Obstacles in Afghanistan's economic development and some suggestions for solution
  1. Tez No: 537176
  2. Yazar: ABDUL KARİM AZİZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ SIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak Afganistan'ın genel ekonomik durumu gösterilecek ve ardından da Afganistan'ın ekonomik kalkınmasının önünde var olan engellerden bahsedilecektir. Örneğin, 18. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, yaklaşık 150 yıl boyunca İngiltere'nin sömürge faaliyetlerine direnmiş ve her türlü yabancı etkiye kapalı kalmıştır. Son 35 yılda ise müdahale ve iç çatışmalar Afganistan'ın ekonomisini daha fazla tahrip etmiştir. 2001'den sonra ise ülkedeki istikrarsızlıktan dolayı yerli ve yabancı yatırımcılar ülkeye yatırım yapma konusunda isteksiz hale gelmiştir. Ülkenin siyasi istikrarsızlığı ve beraberinde artan Afganistan'ın güvenlik zafiyetleri neticesinde legal sektörler ekonomiden dışlanırken, uluslararası bağlamda illegal olan uyuşturucu üretimi gibi faaliyetler de yaygınlaşmıştır. Oysa ekonomik kalkınma için gerekli unsurlar olan yatırım ve üretim ancak güvenli bir çevrede gerçekleşebilir. Tüm bunların sonucunda ülke yolsuzluk içerisinde yaşamakta ve Afganistan ekonomisi zayıf kalmaya devam etmektedir. Çünkü yolsuzluk birçok yönden ekonomik büyümeyi yavaşlatır. Çalışmada bu konular incelendikten sonra ülkenin ekonomik kalkınması için bazı çözüm önerileri ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Afghanistan's current economic condition is analyzed. The obstacles for the development of Afghanistan in the past were mainly the resistance against the British colonialism that lasted for 150 years from 18th until the end of 19th Century, and the closed economy following the independence. Intervention and internal conflicts over the last 35 years have destroyed Afghanistan's economy further. Because of the increased instability in the country after 2001, the domestic and foreign investors in the country have been reluctant to invest in the country. Workers have begun to produce drugs because the country has not reached a level of stability and are not a regular economy. One of the obstacles is Afghanistan's insecurity. Because investment and production, which are elements of economic development, can only take place in a safe environment. So, Afghanistan's economy is still weak because the country is living in corruption. Corruption slows down economic growth in many ways. These issues are investigated in this research and at the end, some solutions for the development of the economy will be proposed.