Androjen reseptörünün olası hedeflerine bağlanma dinamiğinin çalışılması
Studying the dynamic binding of ar into putative targets
  1. Tez No: 537187
  2. Yazar: GÜLSEREN ÖZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Normal prostat hücrelerine benzer şekilde prostat kanseri hücreleri, büyümek ve hayatta kalabilmek için androjenlere ihtiyaç duyar. Prostat kanserinin büyümesi, hücre çoğalması/hücre ölümü oranına bağlıdır. Prostat kanserinde, çoğalma oranı ölüm oranından daha yüksektir ve sürekli büyümeye neden olur. Androjenler ve AR bu oranın ana düzenleyicisidir. AR prostat gelişiminde ve karsinogenezde transkripsiyonel faktör olarak kilit rol oynamaktadır. AR'ın olası hedef genlere bağlanma dinamiğini araştırmak prostat kanserinde AR patofizyolojisini aydınlatmak için gereklidir. Bu amaçla bu tez çalışmasında nutlin3a varlığında p53 stabilizasyonunun AR'ın transkripsiyonel hedeflerine bağlanma dinamiği, hücre içi lokasyonunu nasıl etkilediği ve AR transaktivasyonu üzerindeki etkisi araştırıldı. LNCaP hücrelerine nutlin3a uygulanarak sağlanan p53 stabilizasyonunun AR yolağı üzerindeki etkisi western blot analizi yapılarak araştırıldı. AR transaktivasyonundaki değişimi araştırmak için nutlin3a'nın farklı dozları uygulanarak Lüsiferaz Reporter assay analizi yapıldı ve transaktivasyonunun düşük dozlarda baskılandığı anlaşıldı. AR transaktivasyonun baskılanmasının translokasyondaki ekisini anlamak amacıyla immünofloresan deneyi ve sitoplazmik-nükleer fraksiyonlama sonrasında western blot analizi yapılarak araştırıldı ve nutlin3a'nın MDM2 aracıklı AR transaktivasyonundaki azalmanın sitoplazmik tutulumdan kaynaklandığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer cells need androgens to grow and maintain like normal prostate cells, both utilize that Androgen Receptor (AR) function. Androgen receptor AR is expressed throughout the prostate cancer progression plays a critical role as a transcription factor in castration-dependent stages of disease. AR also interacts to many cellular proteins, including p53, to regulate apoptosis. Further, as the stabilization of p53 protein triggers apoptosis, p53 interacting small molecules such as nutlin3a, are interpreted as cancer therapeutics. In this study, to find out how nutlin3a-mediated p53 stabilization effect on AR signaling. Here, we investigated the dynamics of p53 binding to transcriptional targets of AR, and further investigated the variations of AR intracellular localization as well as transactivation in the presence of nutlin3a. To do this, the changes in AR transactivation were investigated via luciferase reporter assay, which was performed by treating LNCaPs with different doses of nutlin3a and resulted that transactivation was suppressed by nutlin3a in a dose dependent manner. AR transactivation and sub-cellular localization were also studied by immunofluorescence assay and found that cytoplasmic-nuclear fractionation-coupled western blot analysis showed that nutlin3a inhibits AR phosphorylation and nuclear translocation regardless of androgens.