Mandibular simfizis morfolojisinin farklı sagittal maloklüzyonlarda incelenmesi, nazofaringeal yapılar ile ilişkisi ve estetik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular symphysis morphology in different skeletal malocclusions, its correlation with nasopharyngeal structures and evaluation in terms of aesthetic attractiveness
- Tez No: 537195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDEN AKAN BAYHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Farklı sagittal maloklüzyonlara sahip hastaların mandibular simfizis morfolojisinin değerlendirildiği, bu yapının nazofaringeal yapılar ile olan ilişkisinin ve estetik çekiciliğin incelendiği retrospektif bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya Sınıf I, Sınıf II div 1, Sınıf II div 2 ve Sınıf III maloklüzyonlara sahip toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Yaş ortalaması sırasıyla 17,29, 17,77, 16,99 ve 20,61'dir. Birinci aşamada sefalogramlar üzerinde iskeletsel ve dental ölçümler ile simfizyal ve nazofaringeal ölçümler yapılmıştır. İkinci aşamada, estetik değerlendirme için hastaların silüetlerinden hazırlanan sunum 7 Ortodontist, 7 Çene Cerrahı ve 7 Serbest birey olmak üzere 21 gözlemciye izlettirilmiş; değerlendirmeler için Görsel Analog Skalası (VAS) kullanılmıştır. Birinci bölümde, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile Tukey Post Hoc testi; simfizyal ile nazofaringeal ölçümler arasındaki ilişki için Pearson korelasyon analizi; ikinci bölümde ise tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçümler sonucunda, simfizisin dik yön gelişimi arttıkça ANB açısında, alt keser inklinasyonunda ve hyoid kemik-mandibula vertikal mesafesinde anlamlı azalmalar; SNB açısında, hyoid kemiğin simfizise olan yatay mesafesinde ise anlamlı artışlar saptanmıştır. Simfizisin mandibular düzleme göre inklinasyon artışıyla dil yüksekliğinde azalma görülmüştür. Çene ucu estetiği değerlendirilmesinde, maloklüzyonlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak maloklüzyon grupları tek tek ele alındığında serbest bireylerin verdiği ortalama VAS skorları diğer panelistlere göre anlamlı derecede az bulunmuşur.
Özet (Çeviri)
A retrospective study was performed to evaluate mandibular symphysis morphology, its relationship with nasopharyngeal structures and to assess symphysis aesthetic attractiveness in patients who had different sagittal malocclusions. The study sample was consisted of 100 patients, who had Class I, Class II div 1, Class II div 2 or Class III malocclusions. The mean age of patients were 17.29, 17.77, 16.99 and 20.61 years, respectively. At first stage, skeletal and dental points, symphyseal and nasopharyngeal lines were marked and were measured on cephalograms. At the second stage, for aesthetic evaluation, presentation comprised of silhouettes of the patients was scored by 21 observers including 7 Orthodontists, 7 Maxillofacial Surgeons and 7 Laypersons using Visual analogue scale (VAS). For the first part, one-way variance analysis (ANOVA) and Tukey's post hoc test; for the relationship between symphysis and nasopharyngeal measurements, Pearson correlation analysis ; for the second part, ANOVA for repeated measures were used. According to the results of measurements, as vertical dimension of the mandibular symphysis increases, ANB angle, inclination of mandibular incisors and the perpendicular distance from hyoid bone to mandibular plane decreases; whereas SNB angle, horizontal distance between the hyoid bone and symphysis increases significantly. In addition, as symphysis inclination in relation to mandibular plane increased, a decrease in tongue height was observed. There was no significant difference among malocclusions in terms of aesthetic attractiveness of chin. However, it was found that when malocclusion groups were discussed individually, the average VAS scores given by laypersons were significantly less than the other panelists.