Investigation of the stabilities of the complexes of ıminodiacetic acid with lanthanide ıons
Iminodiasetik asitin lantanit iyonlariyla komplekslerinin kararliliklarinin incelenmesi
  1. Tez No: 224154
  2. Yazar: EBRU MAVİOĞLU AYAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. SEDAT ÇELEBİ, Y.DOÇ.DR. SEVGİ ARZIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İminodiasetik asidin protonlanma dengeleri, 25 °C ve 0,1 M iyon şiddetinde, sulu ortamda ve %20, %45 ve %70 aşırlık/aşırlık oranındaki dioksan-su karışımlarında, potansiyometrik titrasyon yöntemiyle incelenmiş ve protonlanma sabitleri(logK1 H, logK2 H) BEST bilgisayar programıyla hesaplanmıştır. iminodiasetik asidin Nd(III), Sm(III), Gd(III), Dy(III) ve Er(III) iyonlarıyla oluşturduğu, 1:1, 1:2, 1:3 ve 1:4 metal/ ligand mol oranlarındaki kompleksleri 25 °C ve 0.1 M iyon şiddetinde, sulu ortamda ve %20, %45 ve %70 ağırlık/ağırlık oranındaki dioksan-su karışımlarında, potansiyometrik titrasyon yöntemiyle incelenmiştir. Sözkonusu koşullarda 1:1, 1:2, 1:3, 1:4 metal/ ligand mol oranlarındaki mononükleer komplekslerin oluştuğu gözlenmiş ve bu komplekslere ilişkin toplam kararlılık sabitleri(logb1, log2, log3, log4) BEST bilgisayar programı kullanılarak hesaplanmıştır. Çıplak metalin ya da komplekslerinin hidrolize uğramadığı ve herhangi bir protonlanmış kompleksin oluşmadığı düşünülmüştür. Dioksan miktarı arttıkça oluşan komplekslerin kararlılık sabitlerinde artış gözlenmiştir. Hem sulu ortamda hem de dioksan- su karışımlarında tüm komplekslerin kararlılık sırası Nd(III)
Özet (Çeviri)
The protonation equilibria of the iminodiacetic acid have been investigated at 25 °C and 0.1 M ionic strength, in aqueous medium and 20, 45 and 70% w/w dioxane-water mixtures by using potentiometric titration method and the protonation constants(logK1 H, logK2 H) have been calculated by BEST computer program. The complexes of imiodiacetic acid at 1:1, 1:2, 1:3 and 1:4 metal/ligand mole ratios, with Nd (III), Sm (III), Gd (III), Dy(III) and Er(III) ions have been investigated by potentiometric titration method at 25 °C and 0.1 M ionic strength, in aqueous medium and 20, 45 and 70% w/w dioxane-water mixture. At these conditions, the formation of mononuclear complexes with 1:1, 1:2, 1:3 and 1:4 metal/ ligand mole ratios has been observed and the overall stability constants of these complexes (log1, log2, log3, log4) have been calculated by BEST computer program. The hydrolysis of bare metal or any complex and the formation of any protonated complex have not been observed. The stability constants of the complexes formed have been observed to increase with increasing dioxane content. The stabilities of all analogous complexes both in aqueous medium and in dioxanewater mixtures are in the order of Nd(III)