Özel hastanelerde memnuniyeti etkileyen faktörler: Mersin ili örneği
The factors that affects satisfaction in private hospitals: An example in Mersin province
- Tez No: 537293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mersin ilinde hastanelerde verilen poliklinik ve laboratuvar hizmetlerinde algılanan kalite unsurunun boyutlarını ortaya çıkarmakta ve bu boyutların Ayakta ve Yatarak tedavi gören hastalara göre genel hasta memnuniyetleri ile olan ilişkilerini incelemektedir.Özel hastanelerde alınan hizmetin kalitesinin, hasta memnuniyet düzeylerine olan etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında, Mersin ilinde sağlık hizmeti sunan iki özel hastanede (Özel Akademi ve Özel Yenişehir Hastanesi) en az bir gece kalmak şartıyla tedavi gören 1259 hastaya anket yöntemi kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler aracılığıyla, hastanelerin sunmuş oldukları hizmetlerin kalite boyutları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to elucidate the dimensions of perceived quality factor in outpatient clinic and laboratory services provided in hospitals in Mersin province and examine the relationship between these dimensions and general patient satisfaction according to outpatient and inpatient treated patients.With this study, it was tried to be measured the effect of the quality of service received in private hospitals on patient satisfaction levels. With in the scope of the study, data were collected from 1259 patients who were treated in two private hospitals (Private Academy and Private Yenişehir Hospital), who provided healthcare services in Mersin province with at least one night stay, using questionnaire method.