Research on patient satisfaction in public and private hospital
Kamu ve özel hastanelerde hasta memnuniyeti incelemesi
- Tez No: 662169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SAĞLIK ÖZÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz dünyasında geçmişe nazaran sağlık kuruluşlarında hasta memnuniyeti daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü artan rekabetle birlikte sağlık kuruluşları daha fazla hastaya erişebilmek ve gerektiğinde hastanın tekrar aynı sağlık kuruluşunu tercih etmesi için çalışmaktadır. Bu artan rekabet ortamında hastaların beklentilerinin neler olduğu ve nasıl karşılanacağı ,bu taleplere nasıl en iyi şekilde cevap verileceği sağlık kuruluşları için önemlidir. Sağlık kuruluşları bu sorulara cevap ararken hasta memnuniyetini arttırabilecek hizmetleri planlamaktadır. Bunun için hizmet sunumunu ve fiziki şartları geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaları çok önemlidir. Bu çalışmalar sayesinde sağlık kuruluşunun kalitesi,verimliliği,performansı ve kar oranı artacaktır. Bu yönüyle baktığımızda sağlık kuruluşları için hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetinin ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, sağlık,sağlık hizmetleri, hasta ve hasta memnuniyeti kavramı, hasta memnuniyetinin önemi, hasta memnuniyetini etkileyen faktörler, kalite , hizmet kalitesi ve sağlık hizmet kalitesi gibi kavramlar incelenmiştir. Çalışmanın başlıca hedefi hasta memnuniyetini etkileyen faktörlerin kamu ve özel sağlık kuruluşları noktasında neler olduğunu belirlemektir. Bu çalışma ile sahada yapılacak çalışmalara yeni bir bakış açısı kazandırmak hedeflenmektedir. Çalışmanın hedefini gerçekleştirmek için Yeditepe Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilerden ve çalışanlarından veri toplanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak anket tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPPS programı aracılığı analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda farklı demorafik özelliklere ait istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar elde edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, patient satisfaction is more important in healthcare facilities than in the past. Because, with increasing competition, health institutions are trying to reach more patients and to make patients choose the same health institution again when they need. It is important for the healthcare institutions what the patients' expectations are and how they will be met and how these requests are best answered in this increasingly competitive environment. While looking for answers to these questions, health institutions plan the services that can increase patient satisfaction. So, it is crucial for them to work on improving service offer and physical conditions. By means of these studies, the quality, efficiency, performance and profit rate of the health institution will increase. When we look from this aspect, it is seen that how the service quality and patient satisfaction is important for health institutions. Concepts such as health, health services, patient and patient satisfaction concept, the importance of patient satisfaction, factors affecting patient satisfaction, quality, service quality and health service quality are examined in this study. The main objective of the study is to determine the factors affecting patient satisfaction in terms of public and private health institutions. With this study, it is aimed to give a new point of view for the work to be done in the field. Data were collected from students and employees studying at Yeditepe University to achieve the goal of the study. Questionnaire technique was used as data collection method. The collected data were analyzed through the SPPS program. As a result of the research, statistically significant results of different demographic features were obtained, and evaluations were made.