Yerel aktörlerin zenofobi olgusuna yaklaşımları üzerine nitel bir inceleme: Bursa örneği
A Qualitative study on the approach of local actors to the case of xenophobia: Bursa sample
  1. Tez No: 921712
  2. Yazar: MEHMET ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çeşitli sebeplere bağlı olarak bazen hızlanan bazen de yavaşlayan göç hareketleri insanlık tarihi kadar eski bir olgu olup, tarihin hiçbir döneminde ortadan kalkmamıştır. Günümüz dünyasında da insan mobilizasyonunun en fazla yaşandığı dönemlerin birinden geçtiğimiz ortadadır. Hızla artan bu göç hareketleri sonucunda yabancılar görünür hale gelmekte, yerli halk tarafından hoşnutsuzca karşılanabilmektedir. Günümüzde zenofobi, ırkçılık ve islamafobi gibi kavramların giderek daha çok gündeme gelmesi yaşanan göçlerin hissedilir etkisi sebebiyledir. 2010 yılında Tunus'ta başlayan“Arap Baharı”nın, 2011 yılında Suriye'ye sıçraması ile bilikte Türkiye, Suriyeli sığınmacılara karşı açık kapı politikası uygulamış ve bunun bir sonucu olarak milyonlarca Suriyeli Türkiye' ye göç etmiştir. 2011 yılından itibaren yaşanan yoğun göç sürecine hazırlıksız yakalanan Türkiye, süreç içerisinde göçmenlerin yerleştirilmesi, istihdamı, entegrasyonu, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda çeşitli aksaklıklar yaşamıştır. Zenofobi, kişinin veya bir topluluğun yabancılara, yabancı kültürlere veya yabancıların varlığına karşı duyduğu korku, nefret, düşmanlık veya aşağılama gibi duyguları ifade eden bir terimdir. Normalde kişinin yabancıdan tedirgin olması veya korku duyması bireysel bir durumken, günümüzde normalleştirilip, toplumun geneline yayılan bir olguya dönüştürülmektedir. Bu ise yabancıya ön yargılı davranmaya ve en ufak bir aksaklıkta günah keçisi ilan edilmelerine sebebiyet vermektedir. Araştırmanın amacı, nüfusunun %5,06' sı Suriyeli göçmen olan Bursa İlinde zenofobi olgusunun durumunu analiz etmektir. Çalışmanın kavramsal bölümünü, zenofobi olgusu ile ilgili temel kavramlar ve kuramlar, kültürel çeşitlilik barındıran toplumlarda ortaya çıkan temel siyasi yaklaşımlar ile Dünya, Türkiye ve Bursa'nın göç tarihi oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma deseninde olup, fenemolojik yaklaşımın benimsendiği bir durum çalışmasıdır. Verilerin toplamasında yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini Bursa İlinde Yıldırım, Osmangazi ve Nilüfer İlçelerinde görev yapan okul müdürü, imam ve muhtarlardan, her bir meslek gurubundan 10'ar katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örneklem yöntemi çerçevesinde, Suriyeli göçmen yoğunluğu ile zenofobi olgusunun ilişkisini analiz edebilme adına, Suriyeli göçmenlerin çok yoğun olduğu, az olduğu ve hiç olmadığı bölgelerden belirlenmiştir. Araştırma biçimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, Suriyeli göçmenlerle ilgili gelecek endişesi taşındığı, toplumda biz ve öteki kavramı oluşarak Suriyeli göçmenlere mesafeli yaklaşıldığı, toplumun medyaya ve politikacılara güvenmediği ve bu grupların siyasi yönelimlerine göre söylem oluşturdukları, Suriyeli göçmenlere yönelik yasal mevzuatta eksiklikler olduğu, var olan mevzuatında yeterince uygulanmadığı, Suriyeli göçmenler iş gücüne destek olsalar da ülkemizin ekonomisine külfet oldukları, Suriyeli göçmenlerin çok yoğun olduğu bölgelerde, yaşanan sorunlar nedeniyle göçmenlere bakış açısının olumsuz olduğu, Suriyeli göçmen nüfusun hiç olmadığı bölgelerdeki katılımcıların medya dilinden ve siyasi söylemlerden beslendikleri, Suriyeli göçmen entegrasyonun gerçekleştiği ve şikâyetin en az olduğu bölgelerin Suriyeli göçmen nüfusun en az olduğu bölgeler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration movements, which sometimes accelerate and sometimes slow down due to various reasons, are a phenomenon as old as human history and have never disappeared in any period of history. It is obvious that we are going through one of the periods where human mobilization is most experienced in today's world. As a result of these rapidly increasing migration movements, foreigners become visible and may be met with dissatisfaction by the local people. Nowadays, concepts such as xenophobia, racism and Islamophobia are increasingly on the agenda due to the noticeable impact of migration. With The“Arab Spring”, which started in Tunisia in 2010 and spread to Syria in 2011, Turkey has implemented an open door policy towards Syrian refugees and as a result, millions of Syrians have migrated to Turkey. It was caught unprepared for the intense migration process that has occurred since 2011, and various disruptions have been experienced in areas such as the settlement, employment, integration, education and health services of immigrants. Xenophobia is a term that expresses feelings such as fear, hatred, hostility or contempt felt by a person or a community towards foreigners, foreign cultures or the existence of foreigners. While normally being worried or afraid of a stranger is an individual situation, today it has become normalized and turned into a phenomenon that spreads throughout society. This causes foreigners to be treated with prejudice and to be declared a sacrifice at the slightest disruption. The aim of the research is to analyze the situation of xenophobia in Bursa Province, where 5.06% of the population is Syrian immigrants. The conceptual part of the study consists of basic concepts and theories regarding the phenomenon of xenophobia, basic political approaches that emerge in societies with cultural diversity, and the migration history of the World, Turkey and Bursa. The study has a qualitative research design and is a case study in which the phenemological approach is adopted. A semi-structured interview form was used to collect data. The sample of the research consists of school principals, imams and headmen working in Yıldırım, Osmangazi and Nilüfer Districts of Bursa Province, and 10 participants from each professional group. Within the framework of the purposeful sampling method, participants were selected from regions where Syrian immigrants are very dense, few or not present, in order to analyze the relationship between Syrian immigrant density and the phenomenon of xenophobia. The research was evaluated by using the formal analysis method. As a result of the research, it was found that there is concern about the future about Syrian immigrants, the concept of us and the other is formed in the society and Syrian immigrants are approached at a distance, the society does not trust the media and politicians and these groups create discourse according to their political orientation, there are deficiencies in the legal legislation for Syrian immigrants, the existing legislation is not implemented sufficiently, Syrian immigrants do not support the workforce. Even though they are a burden on our country's economy, the perspective on Syrian immigrants is negative due to the problems experienced in regions where Syrian immigrants are very dense, participants in regions where there is no Syrian immigrant population are fed by media language and political discourses, Syrian immigrant integration takes place and the regions with the least complaints are the regions with the lowest Syrian immigrant population has been seen.