Application of TSA to uncapacitated P-median problem
Ağaç tohum algoritmasının kapasite kısıtsız P- medyan problemine uygulanması
  1. Tez No: 537312
  2. Yazar: İBRAHİM MİRAÇ ELİGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN ÖZCEYLAN, DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ağaç Tohumu algoritmasının kesikli kapasite sınırsız P-median problem üzerine uygulanması bu çalışmada denenmiştir. Bu çalışmanın amacı Ağaç Tohumu algoritmasının kesikli P-median problemi üzerinde uygulanabilirliğini test etmektir. Bu süreçte OR-Librarydeki very setleri kullanılmıştır. P-medyan problemleri lokasyon belirleme ve ağ problemleri olarak kabul edilir. Bu tezde üstünde çalışan P-median probleminin amacı: belirlenen sayıdaki merkezlerden diğer düğümlere maliyeti minimuma indirerek hizmet sağlamaktır. Bu süreçde dikkat edilmesi gereken en önemli kısıt bir düğümün en fazla bir merkezden hizmet alabileceğidir. Ağaç Tohumu algoritmasını ele aldığımızda algoritmayı doğadan ilham alınarak oluşturulmuş, nüfus ve gelişmeci tabanlı bir algoritma olarak sınıflandırabiliriz. Ağaç Tohumu algoritmasının uygulamasında daha kesin ve doğru sonuçlar elde edebilmek için her bir veri seti için algoritma beş defa çalıştırıldı. Hesaplamaların sonucunda algoritmanın minimum sonucu bulana kadar geçen zamanların ortalaması ve bulunan minimum sonuçlar dikkate alındı. Bunun sonucunda küçük ve orta ölçekli veri setlerinde tatmin edici sonuçların elde edildiği görüldü. Optimal sonuçlar ile bulunan en küçük değerlerin arasındaki sapmanın merkez sayısı arttıkça arttığı gözlemlendi. Bunlara ek olarak, algoritma tarafından elde edilen minimum sonucun bulunma süresinde veri boyutunun etkisi olmasına rağmen merkez sayısının daha büyük bir etkiye sahip olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, application of TSA on discrete uncapacitated P-median problem is examined. Purpose of this thesis is to prove applicability of TSA on discrete P-median problem. Algorithm is tested on OR-Library data sets. P-median problem is considered as location network problem and it is also applicable to real life problems. Purpose of the P-median problem studied in this thesis is selecting location of given number of medians (centers) among the other nodes in order to minimize total cost, while satisfying all demand cost. The significant constraint which required to be taken in consideration is one demand point can be served just by one median. When it comes to TSA, it can be classified as nature-inspired, population and evolutionary based algorithm. During the application TSA, in order to have more accurate evaluation about TSA, algorithm have been run for five times for each data set. In computational results, CPU time and average of found minimum results are taken into account to evaluate performance of algorithm. For the small and medium sized data sets, results are satisfactory. Also, it can be said that number of medians are effective on deviation from optimal solution and CPU time end iterations. Meanwhile, total number of nodes is said to be effective on CPU time but not as much as effective compared to number of medians.