Optimum determination of number, capacity and location of bioenergy power plant/s by using geographic information system: A case study in Bismil
Coğrafi bilgi sistemi kullanarak biyoenerji güç tesisi veya tesislerinin sayı, kapasite ve yerlerinin optimum bir şekilde belirlenmesi: Bismil'de bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 537364
  2. Yazar: ADEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ULUSAM SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Diyarbakır'ın Bismil ilçesi tarımsal aktivitelerin oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Bölgenin yaklaşık %60'ı sulanabilmektedir. Bu sulu alanlarda daha çok pamuk ve mısır yetiştirilmektedir. Bu çalışmada pamuk ve mısır atıklarından enerji üretecek CCHP (trijenerasyon = birleşik soğuk, sıcak ısı ve güç) tesis ya da tesislerinin sayılarını, yerlerini ve kapasitelerini optimize eden karışık tam sayılı doğrusal bir model ve bir metasezgisel algoritma geliştirilmiş ve çözülmüştür. Her iki teknik de hammadde taşıma maliyetleri, son ürün taşıma maliyetleri ve tesis ve boru hattı kuruluş maliyetleri arasındaki ödünleşimleri karşılaştırarak muhtemel bir yatırımın net bugünkü değerini maksimize etmeye çalışmaktadır. Modeldeki tüm noktalar (arz, tesis, ısı talep, elektrik dağıtım) Coğrafi Bilgi Sistemi üzerinde belirlenmiştir. Bununla birlikte önerilen karışık tam sayılı programlama modelinin çalışırlığını test etmek için problemin boyutu küçültülmüştür. Modelin çalışırlığı kanıtlandıktan sonra Bismil'deki gerçek bir problem için benzetilmiş tavlama metasezgiseli kullanılmıştır. Çalışmada üretilen elektrik, sıcak ve soğuk ısı ve gübre (biochar) yıllık birer getiri olarak; hammadde satın alma, hammadde taşıma, ısı taşıma, enerji taşıma sırasındaki kayıplar ve tesis ve ısı hatlarının operasyonel bakım maliyetleri yıllık gider olarak ele alınmıştır. İlk yatırım maliyetleri tesis kuruluş maliyetleri, ısı hatları ve elektrik hatları kurulum maliyetlerinden oluşmaktadır. Model yaklaşık 29 Mwlık 1 tesis önermiştir. 41 yerleşim yerinin sadece soğuk ısı, 9 yerleşim yerinin ise hem soğuk hem de sıcak ısı talepleri karşılanmıştır. Yatırımın net bugünkü değeri yaklaşık 260 Milyon Avro olup geri ödeme süresi 1,3 yıldır.
Özet (Çeviri)
Bismil district of Diyarbakir is a region where agricultural activities are very common. About 60% of the terrain is irrigable. Cotton and corn are mostly grown in these irrigable lands. In this study, a mixed integer linear programming (MILP) model and a metaheuristic algorithm which optimize the numbers, locations and capacities of the CCHP (tri-generation=combined cooling, heating and power) facility(ies) that produces energy from cotton and corn residues were developed and solved. Both technics try to maximize the net present value of the potential investment by comparing the trade-offs between the agricultural residues/endproduct transportation costs, facility(ies) and pipeline installation costs. All points (supply, candidate power plant, heat demand, electricity distribution) were determined in Geographic Information System. However, size of the problem was reduced to test the viability of the proposed MILP model. After proving viability of the MILP model, a metaheuristic algorithm (Simulated Annealing) was employed for a real-world problem in Bismil. As annual revenue, electricity, the heating/cooling energy and the fertilizer (biochar) sale; as for annual expenses, transportation of raw materials and heating/cooling energy, losses during heat and electricity transportation, operational maintenance costs of facilities and pipelines were considered. Initial investment cost includes facility, pipeline and electricity transmission installation costs. The model proposed 1 facility with an installed power of about 29 MW. Cooling energy demand of 41 settlements, both cooling and heat energy demand of 9 settlements were met. The net present value of the investment is almost 260 million euro and the repayment period is 1,3 years.