Bir iş modeli olarak vloggerlik ve youtube platformunda içerik üretimi
Exploring vlogging as a business model and content production on youtube platform
  1. Tez No: 537363
  2. Yazar: FURKAN MENEKŞE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte sosyal ağlarda içerik üretme pratikleri artış göstermiştir. Bu gelişmeler ışığında video yayıncılığına olanak sunan platformlar üzerinden gelir elde etme modelleri de gündeme gelmeye başlamıştır. Son yıllarda video içerik üreten yayıncıların en çok tercih ettiği platformlardan birisi de YouTube'dur. Böyle olmasına rağmen, yayıncıların ne içerik üretimini nasıl gerçekleştirdikleri ve nasıl bir gelir modeline sahip oldukları konusunda yeterince saha araştırması bulunmamaktadır. Hem YouTube platformunun gelirlerin gizli tutulmasına yönelik tutumu, hem de vergilendirmeye dair hassasiyetler nedeniyle yayıncıların gelirlerini açıklamaktan kaçınmaları, belirsizliğin devam etmesine sebep olmaktadır. Bulgular, büyüme potansiyeli gösteren YouTube yayıncılarının, görece yeni sayılabilecek bu alandaki iş modellerinin sürdürülebilirliği konusunda önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of digitalization, content-making practices in social networks have increased. In the light of these developments, revenue generating models started to come up through platforms that enable video broadcasting. YouTube is one of the most preferred platforms for publishers who produce video content in recent years. Even so, there is not enough field research on how publishers produce content and how they have a revenue model. The fact that both the YouTube platform and the attitudes towards the confidentiality of revenues are avoided by the publishers due to their sensitivity to taxation causes the uncertainty to continue. The findings provide important insights into the sustainability of YouTube publishers with growth potential in this relatively new business model.