Aspir tarımında farklı toprak işleme ve ekim yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of different tillage and seeding methods in safflower cultivation
- Tez No: 537367
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AKBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, 2015- 2016 vejetasyon döneminde Eskişehir ekolojik şartlarında yazlık olarak ekilen aspirde (Carthamus tinctorius L.) farklı toprak işleme ve ekim yöntemlerinin verim ve bazı toprak fiziksel özellikleri ile bitki gelişim parametreleri üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Dinçer aspir çeşidi kullanılmıştır. Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan denemede, toprak işleme yöntemleri (Geleneksel, Azaltılmış Toprak İşleme ile Doğrudan Ekim) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre 0-20 cm toprak derinliğinde en yüksek hacim ağırlığı Alışılagelmiş Toprak İşleme (GTİ) yönteminde saptanmış, bunu sırasıyla Azaltılmış Toprak İşleme (ATİ) ve Doğrudan Ekim Yöntemleri (DE) birbirini izlemiştir. En yüksek toprak porozitesi DE uygulamasında elde edilmiş bunu sırasıyla ATİ ve GTİ uygulamaları izlemiştir. 0-25 cm toprak derinliğindeki toprak penetrasyon dirençleri GTİ, ATİ ve DE uygulamaları için sırasıyla 1.50, 1.96 ve 2.37 MPa olarak belirlenmiştir. Yabancı ot gelişim oranları GTİ, ATİ ve DE uygulamaları için sırasıyla %26.3, %31.3 ve %42.5 olarak belirlenmiştir. Ürün verimleri GTİ, ATİ ve DE uygulamaları için sırasıyla 1340, 1160 ve1070 kg ha-1 olarak saptanmıştır. En yüksek bitki çıkış oranı GTİ uygulamasında elde edilirken en düşük bitki çıkış oranı DE uygulamasında saptanmıştır. En kısa çıkış süresi DE uygulamasında bulunurken en uzun çıkış süresi ise GTİ uygulamasında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out during the summer season in Eskişehir climatic conditions during the 2015-2016 vegetation period. The aim of this study is to determine the effects of different tillage and seeding method on some soil physical properties and some plant growth parameters in safflower (Carthamus tinctorius L.). Dinçer type safflower was used in the research. The experiment was set up a split parcel trial design in randomized blocks with three replications. Conventional tillage (GTİ), reduced tillage (ATİ) and direct seeding (DE) method were investigated in the study. According to the research results, the highest bulk density at 0-20 cm soil depth was found in GTİ method, followed by ATİ and DE method respectively. The highest porosity at 0-20 cm soil depth was determined in the DE method followed by ATİ and GTİ methods respectively. Soil penetration resistances for 0-25 soil depth were found to be 1.50, 1.96 and 2.37 MPa for GTİ, ATİ and DE methods, respectively. Weed growth for GTİ, ATİ and DE methods were found to be 26.3%, 31.3% and 42.5% respectively. Grain yields for GTİ, ATİ and DE treatments were 1340, 1160 and 1070 kg ha-1 were found, respectively. The highest seedling emergence rate was obtained at GTİ treatment and the lowest at DE treatment. The least seedling emergence time was obtained at the DE treatment and the longest at the GTİ treatment.