Demir dışı metallerin işlenmesinde kullanılan kesici takımların farklı kaplama malzemeleri ile işleme verimliliğinin ve kapasitelerinin artırılmasının deneysel tasarım yöntemi ile eniyilenmesi
Processing efficiency and improvement of capacities with experimental design methods by using different coating materials used in non iron metal materials processing
  1. Tez No: 537369
  2. Yazar: EMRE DAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çelik malzemeler sertliklerinden ötürü, aluminyum malzemelere göre daha iyi talaş kaldırılarak işlenebilirler. Aluminyum, bakır ve bakır alaşımları gibi malzemeler, daha yumuşak bir yapıda olduklarından talaşlı imalat esnasında talaş yapışması gibi işleme zorlukları ile karşılaşmaktadırlar. Taguchi yöntemiyle yapılan deneysel tasarım ile farklı çaplı kaplamasız matkap ve farklı kaplamalar yapılmış matkapların, seçilen farklı Non Ferro (demir dışı) malzemelerin (aluminyum ve pirinç malzemelerin) delme işlemi esnasında alınan değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada demir dışı malzemelerin delinmesinde kullanılan iki farklı çaptaki matkaplar, Oerlikon Balzers firmasında DLC ve TiN kaplanmıştır. DLC (Diamond like Carbon) kaplama, karbon içerikli olduğundan siyah renkte olup Oerlikon 830DLC makinasında kaplanmış, TiN (Titanium Nitrür) kaplama ise, sarı renkte olup Oerlikon firmasının BAI 1200 makinasında kaplanmıştır. Demir dışı malzemelerin delinmesi için deneyde kaplamasız takım da kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada, deneysel sonuçlar üzerinde etkili olan 4 parametre; malzeme, matkap çapı, kaplama cinsi ve kesme hızı olarak tespit edilmiş ve her bir parametre için iki farklı seviye ile sonuç üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the hardness of the steel materials, they can be processed better by removing the chips than aluminum materials. Materials such as aluminum, copper and copper alloys encounter a processing difficulty such as chip sticking during machining because they are softer in construction. The experimental design with the Taguchi method compared the drills made with different diameter uncoated drills and differently coated drills to the values obtained during drilling of different selected Non Ferro (non-ferrous) materials (aluminum and brass materials). The two different drill bits used in the drilling of non-ferrous materials in the study were coated with DLC and TiN in Oerlikon Balzers. The DLC (Diamond like Carbon) coating is black in color because it has carbon content. It is coated in Oerlikon 830DLC machine. The TiN (Titanium Nitride) coating is yellow in color and covered in Oerlikon company's BAI 1200 machine. An uncoated tool was also used in the experiment to drill non-ferrous materials. In addition, four parameters which are effective on the experimental results; material, drill diameter, coating type and cutting speed, and the effects on the result were investigated with two different levels for each parameter.