İnşaat sektöründe sağlık ve güvenlik koordinasyonu: Bir vaka analizi
Health and safety coordination in the construction sector: A case analysis
- Tez No: 537392
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE ERGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnşaat projelerinin çok boyutlu karmaşık yapısı sebebi ile sağlık ve güvenlik koordinasyonu oldukça önemlidir. Türkiye'de meydana gelen ölümlü iş kazalarının büyük çoğunluğu inşaat projelerinde meydana gelmektedir. Bu sebeple inşaat sektöründe sağlık ve güvenlik yönetimi üzerine düşünülmesi gereken ciddi bir toplum sorunudur. Nitel araştırma yöntemi kullanılan bu çalışmada, inşaat sektöründeki sağlık ve güvenlik koordinasyonunu tanımlamak amaçlanmıştır. Çalışmada, inşaat sektöründe uzman altı kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca bir inşaat projesinin 2017 yılı içinde sağlık ve güvenlik koordinasyonu için yürüttüğü faaliyetler incelenmiştir. Bu araştırmada, görüşme yöntemi ve dokümantasyon incelemesi yolu ile elde edilen bulgular, mevcut kurumsal bilgi ile birleştirilerek sunulmuştur. Bu araştırmada, sağlık ve güvenlik koordinasyonun inşaat projelerinde sağlık ve güvenlik koordinasyonunun kapsamı, üst yönetimin rolü, sağlık ve güvenlik planlaması, sağlık ve güvenlik koordinatörü ve ekibinin rolü, sağlık ve güvenlik koordinasyon uygulamaları, performans kriterleri, sürekli iyileştirmenin sağlanması olmak üzere toplam yedi başlık üzerinden yürütüldüğü tespit edilmiştir. Tespit edilen bu yedi başlık tasarım, tedarik ve yapım aşamalarında ayrı görevler doğurduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada denetim kalitesinin yükseltilmesi, uygunsuz çalışan firmaların ifşa edilmesi ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi hakkında toplam üç öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health and safety coordination is critical because of multidimensional and complex characteristic of construction projects. In Turkey, the majority of occupational accidents occur in construction projects. Health and safety management in construction is, therefore, a vital community problem that needs to be solved. The aim of this qualitative study is to describe health and safety coordination in the construction. In the study, interviews were conducted with six experienced experts in the sector. In addition, a construction project's activities related to health and safety coordination in 2017 were examined. In this research, the findings obtained through the interview method and documentation review are presented together with the existing corporate knowledge. In this research, health and safety coordination is carried out under seven topics, including health and safety coordination in the construction projects, the role of senior management, health and safety planning, the role of health and safety coordinator and team, health and safety coordination practices, performance criteria and continuous improvement. It was concluded that these seven headings identified had separate tasks in the design, procurement and construction phases. In this research, three suggestions have been made about raising the quality of auditing, disclosure of inappropriate working firms and appointment of physicians.