Total parenteral beslenme (Tpn) çözeltilerini hazırlamak için kullanılan bileşenlerde ve tpn çözeltilerinde olası alüminyum kontaminasyonunun araştırılması
Investigation of possible aluminum contamination in total parenteral nutrition (Tpn) solutions and tpn components
- Tez No: 537394
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnorganik maddelere maruziyetin artmasıyla, metal toksisitesi farkındalığı ve araştırmaları bilim dünyasında giderek yankı bulmaktadır. Bu maddelerden en bilinenlerinden biri olan alüminyum (Al), vücut içerisindeki biyolojik fonksiyonunun halen çözülememesi ve uzun dönemde toksisitesinin, hangi hastalıklara yol açtığı hakkında bilinmezlikleriyle dikkatleri kendisine çekmektedir. Çevre, endüstri, gıda katkı maddeleri, deodorant gibi kozmetik ürünler, günlük kullanılan araç-gereçler nedeniyle neredeyse her gün maruz kaldığımız Al; terapötik amaçlarla antiasitler, antidiyaretikler ve adjuvan amaçlı aşıların bileşimine girmektedir. Bilimsel olarak nörotoksin olarak kabul edilen Al'un, uzun dönemde kemik hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir. Yeterli kanıtlar sağlanmamış olsa da Alzeimer hastalığı ile ilişkilendirildiği yayınlar, araştırmacıları Al kontaminasyonu konusunda araştırma yapmaya teşvik etmektedir. Oral veya enteral yolla tam beslenemeyen bireylere, günlük kalori ihtiyaçlarını sağlamak amacıyla parenteral yolla verilen, besin yoluyla alınması gereken temel bileşenleri barındıran çözeltiler olan total parenteral nutrisyon (TPN) çözeltilerinde, Al kontaminasyonun varlığı uzun yıllardır bilinmektedir. Özellikle yoğun bakım hastaları, prematüre bebekler, malnütrisyonlu ve ameliyat sonrası hastanede yatan hastaların, intravenöz yolla yüksek miktarda Al'a maruz kalması, uzun dönemde nörolojik hastalıkların bu kişilerde görülme olasılığını arttırmaktadır. Bu veriler ışığında yaptığımız tez çalışmasında, TPN çözeltilerinde olası Al kontaminasyonunun varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Türkiye'deki hastanelerde hazırlanan TPN çözeltilerinde, manuel (elle) dolumla hazırlanan son TPN ürününde ve hastaların kan, idrar gibi biyolojik sıvılarında Al miktar tayini analizi, henüz pratik olarak yapılamamaktadır. Bu tez kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Eczane Biriminde, TPN çözeltilerini hazırlamak için kullanılan bileşenlerde ve TPN çözeltilerinde olası Al kontaminasyonunun araştırılması hedeflenmiş, spektroflorimetrik yöntemle örneklerdeki Al belirlenmiş ve bu düzeylerin belirlenen sınır aralıklarda uygun olup olmadığı tartışılmıştır. Bu çalışmanın, uzun süreli TPN alan hastalarda gözlenen Al toksisitesi ve TPN maruziyeti arasındaki ilişkinin araştırılmasına yönelik çalışmaların, ilk halkası olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Inorganic toxicity awareness and research has been increasingly echoed in the scientific world with increasing exposure to heavy metals. Aluminum (Al), which is one of the known, has attracted attention with its inability to understand its biological function in the body and its long-term toxicity. Humans are exposed to the aluminum because of environment, industry, food additives, and cosmetic products such as deodorant daily used tools almost every day. Al can be used for therapeutic purposes in antacids, antidiarrheals and vaccine adjuvants. Al is scientifically accepted as a neurotoxin and it is known to cause bone disease that long-term exposed. Publications associated with Alzeimer's disease and Al, although not enough evidence has been provided, encourages researchers to investigate Al contamination. Al contamination has been known for many years in total parenteral nutritional (TPN) solutions, which are the parenteral solutions that provide basic nutritional intake to individuals who cannot be fully fed orally or enteral. In particular, intensive care patients, premature infants, malnourished and post-operative hospitalized patients are exposed to high levels of Al intravenously, which increases the likelihood of neurological diseases in the long-term exposed. In the light of these data, we aimed to investigate the presence of Al contamination in TPN solutions. Hospitals in Turkey, Al quantification analysis in TPN solution prepared manually and biological fluids of patients such as blood and urine, is not yet practiced. Within the scope of this thesis, it is aimed to investigate possible aluminum contamination in the components used in the preparation of TPN solutions and TPN solutions where the Pharmacy Unit of Hacettepe University's Hospital. Samples were analyzed by spectrofluorometric method and whether the results reached were in compliance with the determined limits. In addition, this study is thought to be the first link of studies to investigate the relationship between Al toxicity and TPN exposure observed in patients receiving long-term TPN.