Domestic workers and poverty: A comparative approach on Turkish and migrant women
Ev işçileri ve yoksulluk: Türk ve göçmen kadınlar üzerine karşılaştırmalı bir yaklaşım
- Tez No: 537395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY NİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez, Türk vatandaşı ve yabancı uyruklu göçmen ev işçisi kadınların çok boyutlu yoksulluğunu anlamayı amaçlamaktadır. İstanbul'da gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlara dayanan bu çalışma, ev işçisi kadınların yoksulluğuna yol açan çeşitli ama birbiriyle ilişkili nedenleri toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşımla anlamayı hedeflemektedir. Bu amaçla, ev işçisi kadınların yoksulluk deneyimleri alt başlıklarıyla birlikte üç ana bölümde analiz edilmektedir: Birinci bölüm, ataerkinin ve maddi yoksunluğun ev işçisi kadınların yaşam tercihleri –eğitim ve evlilik- üzerindeki yoksullaştırıcı etkilerine odaklanmaktadır. Çalışma, bu yolla, maddi yoksulluğun, eğitimden yoksunluğun ve geleneksel değerlerin kadınları nasıl güçsüzleştirdiğini ve iş gücü piyasasına katılımlarını nasıl etkilediğini anlamayı amaçlamaktadır. İkinci bölüm, ev işçisi kadınların işteki deneyimlerinin ve buna bağlı sorunlarının üzerinde durmaktadır. Bu bölümde, özellikle enformel bir istihdam alanı olarak ev hizmetlerinin etkileri ve kadınları nasıl yoksullaştırdığı üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise, çalışma ev işçiliğinin kadınların bireysel ve aile yaşamına ve gelecek beklentisine etkilerini odak noktası yapmaktadır. Burada, yaptıkları işin kadınların hayatına bireysel temelde bir katkıda bulunup bulunmadığına dikkat edilirken, aynı zamanda kazandıkları gelir üzerinde kontrolleri olup olmadığı sorgulanmaktadır. Bu analizler yoluyla, bu tez ev işçisi kadınların yoksulluğunu çok boyutlu çalışmakta ve yoksulluk tartışmasını yalnızca parasal konulara sıkıştırmak yerine, kadın yoksulluğunun önemli bir parçasını oluşturan yoksullaştırıcı ve güçsüzleştirici etkenleri anlamayı ve keşfetmeyi mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand multi-dimensional poverty of local and foreign female domestic workers. Based on semi-structured in-depth interviews conducted in İstanbul, it aims to discover multiple but interrelated causes of their poverty through a gender-sensitive approach. To this end, domestic workers' narratives are analysed under three main parts along with the sub-headings: The first part focuses on the impoverishing effects of the patriarchy and the material deprivation on domestic workers' life choices - education and marriage. In this way, the study aims to understand how material poverty, lack of education and conventional values weaken women and affect their participation into the labour force market. The second part dwells on domestic workers' experiences while performing their job and the related problems in detail. In this part, especially the effects of domestic service as an informal employment field is analysed to understand how it impoverishes their lives. The third part concentrates on the influences of the job on women's individual and family life and their future prospects. While giving considerations to whether the job enhances their lives on an individual basis, the study also questions if female domestic workers have a control over their income. Through these analyses, this thesis studies women domestic workers' poverty multi-dimensionally and does not trap the poverty discussion only into monetary issues, and thus making it possible to understand and explore other impoverishing and weakening factors which comprise an important part of women's poverty.