Job strain among white-collar employees and its effect on consumption
Beyaz yaka çalışanlarında iş tükenmişliği ve bunun tüketime etkisi
  1. Tez No: 537403
  2. Yazar: ELİF BERİŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma tüketimin, iş tükenmişliğinin ve insanların harekete geçmesini sağlayan güdülerin arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla yapılmış bir inceleme araştırmasıdır. Bu çalışmanın amacı incelenen konular hakkındaki ileri araştırmalara kapı açmak, tüketimin, iş tükenmişliğinin ve BIS/BAS güdülerinin arasındaki ilişkiyi incelemektir. BIS/BAS ölçeğinin, Kompülsif Tüketim ölçeğinin ve İş Talep-Kontrol-Destek ölçeğinin kullanımıyla çalışanların işlerini iyi yaptıktan sonra kendilerini alışverişle ödüllendirip ödüllendirmediği ve iş yüzünden oluşan olumsuz ruh hallerinden kurtulmak ve rahatlamak için alışveriş yapıp yapmadıkları incelenmiştir. İş Talep-Kontrol-Destek ölçeği ve Kompülsif Tüketim ölçeğinden faydalanılarak iş yerindeki ortam iyi olursa, bunun çalışanların iş tükenmişliğini ve kompülsif tüketim alışkanlıklarına sahip olma ihtimallerini azaltıp azaltmadığı araştırılmıştır. İletişim, bilgisayar bilimleri, tekstil ve bunun gibi sektörlerden toplam 175 katılımcı bu çalışmaya katılmıştır. Değişkenlerin ölçülmesi amacıyla, Kompülsif Tüketim ölçeği, BIS/BAS ölçeği ve İş İstek-Kontrol-Destek ölçeği kullanılmıştır. Araştırmacının bildiği ve araştırdığı kadarıyla, kompülsif tüketim ve onun iş tükenmişliğine olan etkisi daha önce Türkiye'de araştırılmadığından dolayı, bu araştırmanın ileride aynı konuda yapılacak araştırmalara yol açması umulmaktadır. Çalışmada kompülsif tüketim ve iş tükenmişliği arasında ilişki bulunamamıştır. Fakat, BIS/BAS güdüleri ve kompülsif tüketim arasında anlamlı ve pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca, örgütsel desteğin ödül arama ve kompülsif tüketim arasında moderatör etkisi bulunduğu görülmüştür. Buna ek olarak, BIS in ödül arama ve kompülsif tüketim arasındaki ilişkide ve eğlence arayışının ödül arayışı ve kompülsif tüketim arasında mediator olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is an exploratory research done to investigate the relation between compulsive consumption, job strain, and drives that push people to do something. The aim of this study is to open a door to investigation of these topics and to examine the relationship between consumption, job strain, and Behavioral Inhibition System / Behavioral Activation System (BIS/BAS) drives. With the use of Behavioral Inhibition / Activation System (BIS-BAS) scale, Compulsive Consumption scale, and Job Demand-Control-Support scale, it is examined if the shopping is an act to reward individuals when they do well at work and relax themselves from their negative mood caused by work. Moreover, with the use of Job Demand – Control – Support Scale and Compulsive Consumption Scale whether having a good work environment helps to diminish the chances of having job strain and developing compulsive consumption habits of employees was investigated. A total of 175 participants in the areas of communication, computer sciences, textile, etc. have participated in the study. As to the best of knowledge of researcher, compulsive consumption and its relation to job strain has never been examined in Turkey before, this research is designed to open the way for further investigation in the subject. It was found in this study that job strain has no significant relation with job strain and compulsive consumption. However, positive and significant relation between compulsive consumption and BIS/BAS have been identified. Moreover, a moderator role of organizational support in the relation of reward seeking and consumption have been identified. Furthermore, mediating role of BIS in the relationship between reward seeking and buying impulse has been identified, as well as the mediating role of reward seeking in the relationship of fun seeking and buying impulse.