Hayat bilgisi dersinde yaşam becerilerinin kazandırılmasına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers 'opinions to ensure life skills in life information
- Tez No: 537440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yaşam becerilerinin kazandırılmasında Hayat Bilgisi dersinin rolünü belirlemek amacıyla yapılan bu araştırma karma yöntem modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde betimsel araştırmalardan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde durum çalışması modeli kullanılmıştır. Karma yöntem modeline göre desenlenmiş olan bu araştırmanın çalışma evrenini, Gaziantep ili Nizip ilçesinin devlet ilkokullarında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu evrenden nicel ve nitel araştırma bölümleri için iki örneklem alınmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde basit olasılıklı (rasgele) örnekleme yöntemi kullanılarak 261, nitel bölümünde ise amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılarak 30 sınıf öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Yaşam Becerileri Ölçeği”anketi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise veri toplamak amacıyla yine araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmış, SPSS programına girilen verilerin analizi için yüzde, frekans, aritmetik ortalama, t testi ve varyans analizleri yapılmıştır. Öğretmen görüşme formu yoluyla elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analizin yüzde ve frekans analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre, yaşam becerilerinin kazandırılmasında Hayat Bilgisi dersinin rolü hakkında araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu görülmektedir. Araştırmanın nicel bulgularına göre ise yaşam becerilerinin kazandırılmasında Hayat Bilgisi dersinin rolünü belirlemek için sorulan sorulara katılımcı sınıf öğretmenlerinin hem olumlu hem de olumsuz görüş belirttikleri görülmektedir. Nicel ve nitel bulgular birleştirildiğinde yaşam becerilerinin kazandırılmasında Hayat Bilgisi dersinin etkisinin olduğu görülürken Hayat Bilgisi dersinde bazı olumsuzlukların ve eksikliklerin olduğu da ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research, which was carried out to determine the role of life science lesson in gaining life skills, was designed according to mixed method model. In the quantitative part of the study, descriptive research screening model was used. The case study model was used in the qualitative part of the study. The study population of this research, which is designed according to the mixed method model, is composed of classroom teachers working in the state primary schools of Nizip district of Gaziantep. Two samples were taken from this universe for quantitative and qualitative research departments. In the quantitative part of the study, 261 classroom teachers were reached by using simple probability sampling method. In the qualitative research section of the study, 30 classroom teachers were reached by using the sampling method which is easily reachable. In order to collect data in the quantitative part of the study, Life Skills Scale, which was developed by the researcher, was used. The qualitative part of the research developed by the researchers to collect data“Teacher Interview Form”was used. SPSS 23.0 package program was used to analyze the quantitative data obtained from the study and percentage, frequency, arithmetic average, t test and variance analysis were performed for the data analysis entered into SPSS program. Descriptive technique was used to analyze the data obtained through teacher interview form. According to the quantitative findings of the study, it is seen that the opinions of the class teachers who participated in the research about the role of life science lesson in gaining life skills are generally positive. According to the quantitative findings of the study, it is seen that the participant classroom teachers stated both positive and negative views to the questions asked in order to determine the role of life science lesson in gaining life skills. When the quantitative and qualitative findings are combined, it is seen that the life science lesson has the effect of gaining life skills, but also there are some negativities and deficiencies in the life science lesson in gaining life skills.