İlkokul düzeyinde öğrencilere kazandırılması gerekli temel yaşam becerilerinin hayat bilgisi dersi bağlamında analizi
Analysis of basic life skills to be gained to primary school students in the context of life study course
- Tez No: 630483
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırmanın amacı; öğretmen, veli ve alan uzmanı akademisyenlerin ilkokul hayat bilgisi dersinde öğrencilere kazandırılması gerekli olan temel yaşam becerilerine ilişkin görüşlerini ve becerilere ilişkin uzlaşma durumlarını Delphi paneli ile ortaya koymak; belirlenen becerilerinin mevcut program ile karşılaştırmasını yapmak; bu becerilerin hayat bilgisi dersinde kazandırılabilme durumunu öğretmen ve veli görüşlerine göre tespit etmek; ve 2018-2019 öğretim yılında uygulanan Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın kazanımlarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre amacına ulaşma düzeyini tespit etmektir. Araştırmanın amaçlarını gerçekleştirmek için Delphi paneli ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Hayat bilgisi dersi kapsamında öğrencilere kazandırılması gereken temel yaşam becerileri Delphi paneli ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında açık uçlu soru ile başlayan birinci Delphi paneline 34 kişi katılmıştır. İkinci Delphi panelinde katılımcılar için belirlenen ölçütü karşılayan 101 kişiye anket gönderilmiştir. Üçüncü Delphi panelinde ise daha önce anket gönderilen 101 kişiye tekrar gönderilmiş ve 86 kişi anketi cevaplamıştır. Dördüncü Delphi panelinde de 86 kişiden 80 kişi anketi cevaplamıştır. Delphi paneli sonucu oluşturulan maddelerin sınıf öğretmeni ve velilere göre hayat bilgisi dersinde kazandırılabilme durumuna yönelik görüşleri; 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın kazanımlarının becerilere göre dağılımı ve 2018-2019 öğretim yılında uygulanan hayat bilgisi dersinin kazanımlarının öğretmen görüşlerine göre gerçekleşme düzeyi tarama yoluyla belirlenmiştir. Araştırma verileri betimsel ve çıkarımsal istatistik yoluyla analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre Delphi panelinde yer alan 129 temel yaşam becerisinden 124 beceride uzlaşma sağlanmıştır. 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın becerilerinin kazanımlara göre dağılımının eşit olmadığı görülmektedir. Delphi panelinde belirlenen temel yaşam becerilerinin bir kısmının kazandırılma düzeyi sınıf öğretmenleri ve velilere göre diğer bir kısmı ise yalnızca sınıf öğretmenlerine göre düşüktür. Bununla birlikte 2018 Hayat Bilgisi Öğretim Programı ile Delphi panelinde uzlaşma sağlanan 124 beceri karşılaştırıldığında 99 becerinin hayat bilgisi öğretim programında belirtilen 23 temel yaşam becerisi ile uyumlu olduğu, diğer 25 becerinin ise uyumlu olmadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmen görüşlerine göre 2018-2019 uygulanan Hayat Bilgisi Öğretim Programı'nın kazanımlarına bütünüyle ulaşılamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to reveal the opinions of teachers, parents, and academicians who are experts in the field of primary school life study teaching about the basic life skills and the compromise of the skills with the Delphi panel; to compare the determined skills with the current program; to determine the acquisition of these skills in life study course according to the opinions of teachers and parents; to determine the achievement level of the objectives of the life study curriculum implemented in the 2018-2019 academic year according to the views of classroom teachers. Delphi panel and survey method were used to realize the objectives of the research. The basic life skills that should be gained to the students within the purpose of life study course were determined with Delphi panel. 34 people participated in the first Delphi panel, which started with an open-ended question. A questionnaire was sent to 101 people who met the criteria determined for the participants in the second Delphi panel. In the third Delphi panel, the questionnaire was sent to 101 people who were sent before and 86 people answered the questionnaire. In the fourth Delphi panel, 80 people out of 86 answered the questionnaire. The opinions of the items created as a result of the Delphi panel on the status of being able to be gained in the life study course according to the class teacher and parents, the distribution of the achievements of the 2018 Life Study Curriculum according to the skills and the realization level of the achievements of the life study lesson applied in the 2018-2019 academic year were determined by survey. The qualitative data were analysed through descriptive and quantitative data through descriptive and inferential statistics. According to the results, 124 out of 129 basic life skills in the Delphi panel were compromised. The distribution of skills of the 2018 Life Study Curriculum according to the gains is not equal. In addition, the level of acquisition of some of the basic life skills in the Delphi panel is lower than that of classroom teachers and parents, and the other is lower than classroom teachers only. However, compared to the 124 skills that were agreed with the 2018 Life Study Curriculum and Delphi panel, 99 skills were found to be compatible with the 23 basic life skills specified in the life study curriculum, while the other 25 skills were not compatible. In addition, according to the classroom teachers' opinions, it was determined that the achievements of life study curriculum implemented in 2018-2019 could not be reached completely