Dansın caz müziği algısı üzerindeki etkisi. Tarihsel perspektifte yaşanan dönüşümler, evreler ve temel referanslar arasında Castle çiftinin öznel konumu
The effect of dance on the perception of jazz music. The special position of the Castle couple between historical transformations, universes and basic references
- Tez No: 537458
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ALPER MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, caz müziğinin algılanılışı; temel algılanış biçimlerinin yaygınlaşması ve bu süreci şekillendiren etkenler arasında“dışsal”bir etki alanı sayıla gelen dansın konumu irdelenecektir. Caz müziğinin yayılmasında, gelişmesinde; kitleler tarafından sevilip benimsenmesinde ve farklı toplumsal tabakalar arasında etkileşim ve dolaşım sağlamasında; kuşaklar arası bir sürekliliğe katkısının yanı sıra itibar kazanmasındaki rolü ile dans disiplini ele alınacak; bu etki hakkında geliştirilmiş çeşitli yaklaşımlar, yorumlar ve çıkarımlar tanıtılacak, tartışılacaktır. Dansın caz müziği algısını güçlendirmesinde bir kırılma noktası sayılan Vernon ve Irene Castle Çifti ve bu çiftin aktif olduğu dönemde yakaladıkları tanınırlığı caz müziğine borçlu olmalarının yanı sıra, bir yandan da caz müziği algısı üzerinde sosyal ve kültürel olarak etkili olmaları süreçleri, çalışma kapsamındaki araştırmaların yoğunlaştığı noktalardan olacaktır. Cazın ve dansın 19. ve 20. yy içinde nasıl algılandığına dair temel bilgiler verildikten sonra Castle çiftinin ve caz müziğinin etkileşimlerine konu olan dönemsel özelliklerine değinilecek, sanatçıların bu bağlamda tespit edilen etkileri üzerinden algıyı değiştirmekteki nitelik ve boyutları vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the perception of jazz music, it's spreading, and the factors shaping this process were examined. The role of dance was considered an external domain. In the dissemination and development of jazz music, the popularization and adoption of the masses and the interaction and circulation between different social classes; the role of contribution to intergenerational continuity and the discipline of dance are discussed. Vernon and Irene Castle Pairs, which are considered to be a breaking point in strengthening the perception of jazz music and the fact that this couple owes their recognition to the periods of jazz music. On the other hand, the processes of social and cultural influence on the perception of jazz music will be the focus of research. After giving basic information about how jazz and dance were perceived in the 19th and 20th centuries, the periodical features of the Castle couple and jazz music were introduced. The qualities and dimensions of changing the perception through the determined effects of the artists were emphasized.