Otel tasarımlarında rekreasyonel amaçlı kullanılan iç mekân bitkilerinin incelenmesi
Investigation on the context of recreational plants interior used in the hotels
  1. Tez No: 537459
  2. Yazar: BAŞAK AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tasarım anlayışında yer edinen iç mekân bitkileri, zamanla ortak kullanım alanlarına girmeyi başarmıştır. Yapılaşma ve tüketim toplumunun genel ihtiyaçları dışında uygulanan kaotik yerleşim, bitki özlemini oluşturmakta ve yeşile özlem çoğalmaktadır. Kentin grileşmesinden dolayı iç mekânlarda, bitkilerle birlikte yaşam alanları tercih edilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, yeşil alanlara özlem olduğu kadar bitkilerin de kendi doğal ortamlarına yönelik gereksinimleri artmaktadır. Bitkilerin ekolojik istekleri dikkate alınarak gerçekleştirilen iç mekan tasarımları olduğu kadar, bu isteklerin önemsenmediği birçok tasarım da mevcuttur. Bitkilerin kullanımı ile çevre dengesi sağlanan mekânların, tasarımı daha farklı yansıttığı gözlenmektedir. Araştırmada bitki çeşitliliği ve kullanım alanları belirtilerek bitki yetiştirme kriterleri ve tasarım faktörleri oluşturulmuştur. Mekânlar belli bir kavram ve temalara göre ayrılmakta ve kent yerleşiminde tüketim ihtiyaçlarına karşılık veren birçok yapı bulunmaktadır. Yeme-içme barınma gibi ortak alanları bulunan ve gün geçtikçe özel kollara ayrılan otel yapıları da kişisel yaşam alanı sağlamaktadır. İç mekânları doğru, düzenli tasarlamak ve müşterilerin tüketim anlayışına sunmak önemli bir tasarım faktörü olmaktadır. Bu bağlamda, iç mekân tasarımı bir hizmet haline gelmiştir. Günümüzde otelcilik anlayışı estetik vurgular ile rekreasyonel bir anlayış sergilemektedir. Araştırmada otellerin tasarımında büyük etkisi olan iç mekân bitkilerinin yöntem ve çeşitliliği vurgulanmıştır. Bu çalışmada, otellerde kullanılan iç mekân bitkilerinin yetişmesi, gelişmesi ve tasarım sürecine etkisi ele alınmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçevesinde bitki ve tasarım yönünden inceleme, bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Toplumun bilinçlenmesi adına kentleşme ve yeşil çevre ihtiyacının önemi anlatılmak istenmiştir. Bitkilerin seçiminde önemli olan yetişme faktörleri (ışık, sıcaklık, nem, toprak vb.) önemsenmiş, bu sürecin derlemesi yapılmıştır. Otellerde konaklayan ve çeşitli amaçlarla ziyaret eden bireyler ile iç mekân bitkilerinin, ortak kullanım alanlarında tasarım faktörü olarak kullanılmasının sağlık açısından yararına dikkat çekilerek anket uygulanmıştır. Tezin kapsamı otellerde kullanılan iç mekân bitkilerinin tasarım bağlamında incelenmesi ve türleri ile sınırlıdır. Araştırmada bitki türlerinin ihtiyaçları ile ilgili künye oluşturulmuştur. Büyük otellerde; giriş, lobi ve rekreasyonel amaçlı kullanılan alanlarda tasarım açısından bitki araştırması yapılmıştır. Otellerin iç mekânlarında kullanılan bitki kompozisyonlarına yer verilmiştir. Kapalı alanlarda ve yapay ışıkta bitki yetiştirme kriterleri ele alınmış, gelecekte kapalı alanlarda canlı bitki yetiştirmenin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The indoor plants that took place in the concept of design have started to enter into common usage areas with time. The chaotic settlement applied outside of the general needs of the settlement and consumption society constitutes the plant craving and the greenery grows. Due to the graying of the leaves, living spaces with plants have begun to be preferred in the inner areas. Together with the green areas, requirements for their natural environments are increasing in plants. Within the framework of the ecological plants request interior design, as well as many design niceties are available of this request. More environmental reflection opened. In the study, plant identification and plant areas were formed by indicating plant diversity and usage areas. The spaces are separated according to a certain concept and themes and there are many buildings that respond to the concumption needs in urban settlements. Hotel structures, which have common areas such as food and drink, and which are seperated into special bransches day by day, also provide a personal living space. Is becoming an important design factor. Binding has become a service of decorating. Today, hotel concept has a recreational understanding with aesthetic accents. In the research, there are methods and diversity of interior plants that have a great impact on the design of hotels. In a general framework, plant methods and alternatives used in today's interior design are explained. In this study, the effects of indoor plant growing, development and design process are discussed. In the conceptual framework of the research, studies, findings and interpretations are given in terms of plant and design. In order to raise awareness of human environment and society, it is aimed to explain the importance of urbanization and green environment need. Surveys were carried out by paying attention to the health benefits of being used as a design factor in the common usage areas of indoor and outdoor plants for individuals staying at the facilities and visiting them for various purposes (eg, light, temperature, humidity, soil etc.) Interior plants used in the hotels are limited to the design and types of the plants. In the study, it produced a certificate about the needs of plant species. In the field used for entrance, lobby and recreational purposes, a plant survey was conducted in terms of design. The criteria for plant growth in indoor and artificial light have been addressed and the importance of live plant growth in enclosed areas in the future has been emphasized.