Karşılaştırmalı Hukukta yabancıların gayrimenkul edinme hakkı
The right to acquire real estate by foreigners in comparativelaw
- Tez No: 537464
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Dünya milletlerinin ekonomik ve toplumsal konularda işbirliği ve birbiriyle yakınlaşma fikirleri daha sonraları uluslararası hukuk tarafından da benimsenmektedir. Uluslararası toplumun son yıllarda ortaya koyduğu bu gelişmelere rağmen, göz ardı edilemeyecek bir gerçek vardır ki, bu da hukukun ulusal nitelikli bir yapıya haiz olmasıdır. Bilhassa gayrimenkul hukuku ulusal yapısının yanı sıra, oldukça sert ve teknik bir hukuk disiplini olma özelliği taşımaktadır. Bu durum ise gayrimenkul hukuku alanında karşılaştırmalı hukuk çalışmalarının yapılmasını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu çerçevede çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yabancı kavramı ve yabancıların gayrimenkul edinme hakkının tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde, yabancıların gayrimenkul edinme hakkına ilişkin yaklaşımlar, dikkate alınan politikalar ile bu hakkın sınırlandırılmasında kullanılan ölçütler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde belirli hukuk düzenlerinde yabancıların gayrimenkul edinme hakkı, bu konudaki düzenlemeler ve konu hakkındaki gelişmeler alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, Türk hukukunda yabancıların gayrimenkul edinmesi, yargısal içtihatlar ile kanun koyucu tarafından gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleri ekseninde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ideas of cooperation and notion of convergence between the nations of the world on economic and social issues are later on adopted by international law. Despite these developments in the international community in recent years, there exists fact which cannot be ignored is that the law has a national structure. In addition to its national structure the real estate law is vested with on very rigid and technical law discipline. This situation has a significant impact on comparative law studies in the field of real estate law. In this context, our study consists of four parts. In the first chapter, the foreign concept and the historical development of foreigners' right to acquire real estate are examined. In the second part, the approaches regarding the right of real estate acquisition, the policies taken into consideration and the criteria used in the limitation of this right are examined. In the third chapter, the rights of foreigners to acquire real estate, regulations on this issue and developments on the subject were taken in certain legal orders. In the fourth chapter, the acquisition of real estate by foreigners in Turkish law is evaluated in the context of judicial jurisprudence and legislative changes made by the legislator.