Bologna kriterleri'ne göre poor responder tanısı alan hastalarda mikrodoz flare up GnRH agonist protokol ile GnRH antagonist protokolün ivf sonuçlarına etkisi
The effect of microdose flare up GnRH agonist protocol and GnRHantagonist protocol on ivf results in patients who recognized poor responder by bologna criteria
- Tez No: 537521
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR DİLBAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET BOLOGNA KRİTERLERİ'NE GÖRE POOR RESPONDER TANISI ALAN HASTALARDA MİKRODOZ FLARE UP GNRH AGONIST PROTOKOL İLE GNRH ANTAGONIST PROTOKOLÜN İVF SONUÇLARINA ETKİSİ Amaç. Bu çalışmada Bologna Kriterleri'ne göre seçilmiş poor responder tanılı hastalara uygulanan mikrodoz flare up GnRH agonist protokol ile GnRH antagonist protokolün IVF sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem. Mayıs 2007 ile Ocak 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Kliniği'nde tedavi alan hastaların klinik veri tabanından retrospektif olarak değerlendirilerek SPSS programı ile uygun analizler yapılmıştır. Bulgular. Bu araştırmaya dahil edilen 645 hastanın yaş ortalaması 34,5, %65'i fazla kilolu ya da obez, %93,2'sinin ise hiç çocuğunun olmadığı saptanmıştır. Hastaların %12,5'inde siklüs iptali olmuş, %55'ine embriyo transferi yapılmış, bunların %30,1'i klinik gebelik yaşamış ve bu hastaların %3,1'inde intrauterin ex, %2,1'inde abortus gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF MICRODOSE FLARE UP GNRH AGONIST PROTOCOL AND GNRH ANTAGONIST PROTOCOL ON IVF RESULTS IN PATIENTS WHO RECOGNIZED POOR RESPONDER BY BOLOGNA CRITERIA Aim: In this study, we aimed to evaluate the effect of microdose flare up GnRH agonist protocol and GnRH antagonist protocol applied to patients with poor responder selected according to Bologna Criteria on IVF results. Material and Methods: Patients' records who received treatment on Ankara Etlik Zubeyde Hanım Women's Disease Training and Research Hospital Assisted Reproductive Treatment Center, between May 2017 and January 2018, were evaluated retrospectively and appropriate analyzes were performed with SPSS program. Results: The mean age of 645 patientswho participated in this study was 34.5, %65 of them were overweight or obese, %93.2 of them didn't have any children. In %12.5 of the patients cycle was canceled, %55 of them embryos were transfered, %30.1 of them had clinical pregnancy and %3.1 of them had intrauterine ex, %2.1 had abortus.