Tedavi görmemiş diyabetik maküla ödemi olgularında OKT biyobelirteçleri ve intravitreal ranibizumab, aflibersept, deksametazon tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
OCT biomarkers and effectiveness of intravitreal ranibizumab, aflibercept, dexamethasone treatment in patients with naïve diabetic macular edema
- Tez No: 537523
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ÖZGÜR ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Tedavi görmemiş diyabetik maküler ödemli (DMÖ) olgularda tedavi öncesi optik koherens tomografi (OKT) biyobelirteç verilerinin görme kazanımına etkisi ve intravitreal ranibizumab (RNB), aflibersept (AFL) ve deksametazon (DEX) uygulamasının pro re-nata (PRN) tedavi rejimiyle bir yıllık takip sonucunu değerlendirmek Gereç ve yöntem: SBÜ İzmir Bozyaka Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Retina Birimi'nde 102 hastanın 120 gözü retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm olguların en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve rutin oftalmolojik muayenesinin yanı sıra SD-OKT ile santral makula kalınlığı (SMK), DMÖ tipi, subretinal sıvı varlığı, hiperreflektif nokta (HRN) sayısı ve lokalizasyonu, vitreomaküler arayüzey bozuklukları, retina iç katlarının dezorganizasyonu (DRIL), IS/OS-ELM durumu, intraretinal kist (IRK) çapı ve lokalizasyonu ve subfoveal koroid kalınlığı (SKK) değerlendirildi. Tedavi öncesi, tedavi başlangıç tarihinden sonra 1,4,6 ve 12.ayda olgular tekrar değerlendirildi. Hasta grupları uygulanmış intravitreal tedaviye göre RNB, AFL ve DEX olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tedavi öncesi gruplar arasındaki farklılık açısından ANOVA, ki-kare testi ve Kruskal Wallis ile değerlendirildi. OKT biyobelirteçleri açısından tüm olgular ve tedavi çeşidine göre alt gruplar halinde Generalized Estimating Equation (GEE) metodu ile bir yıllık analiz edildi. Tüm olgular 1,4,6 ve 12. aylarda harf kazanımı açısından tedavi öncesine göre 10 harften fazla kazanan, 9 harften az kazanan ve 9 harften az kaybeden ve 9 harften fazla kaybeden olarak üç gruba ayrılarak lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. (Diyabetik Retinopati Erken Tedavi Çalışma Grubu Harf Skalası) Olgular DMÖ tipi ve HRN varlığı açısından görme kazanımına etkisi GEE ile değerlendirildi. Tüm olgular tedavi öncesi ve 1,4,6 ve 12. aylarda EİDGK, SMK ve SKK açısından Friedman testi ve Repeated Measures ANOVA ile değerlendirildi. Bulgular: Tüm hastalar değerlendirildiğinde 1. ayda IS/OS-ELM sağlıklı olan olgular IS/OS-ELM hasarlı gruba göre 0.66 logMAR, IS/OS-ELM kısmen sağlıklı olan olgular IS/OS-ELM hasarlı gruba göre 0.52 logMAR görme kazanımı elde etti. Bu kazanımın 4,6 ve 12. aylarda da devam ettiği saptandı. DRIL olan olgular 4.ayda 0.14 logMAR, 6. ayda 0.15 logMAR ve 12. ayda 0.15 logMAR daha az görme kazanımı elde etti. Seröz makula dekolmanı (SMD) grubunda 1 ve 4. aylarda RNB ile DEX'e göre daha yüksek bir görme kazanımı kazanımı elde edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effects of baseline optical coherence tomography (OCT) biomarkers on the visual improvement of naïve diabetic macular edema (DME) patients after one year pro re nata (PRN) regimens of intravitreal ranibizumab (RNB), aflibercept (AFL), and dexamethasone implant (DEX) treatments. Methods: In this retrospective study, 120 eyes of 102 patients at the Bozyaka Training and Research Hospital, Health Sciences University Retina Section were evaluated between January 2017 and September 2018. All patients underwent complete ophthalmologic examinations, including best-corrected visual acuity (BCVA), OCT scans previous to treatment were evaluated for central macular thickness (CMT) evaluation, types of DME, presence of subretinal fluid, quantity and location of hyperreflective foci (HRF), examinations for vitreomacular interface diseases , disorganization of the retinal inner layers (DRIL), testing for IS/OS-ELM continuity, size and location of intraretinal cystoid changes and the analysis of central choroidal thickness (CCT) at baseline and 1, 4, 6, and 12 months after treatment. Patients were divided into three groups RNB, AFL, and DEX according to the type of intravitreal treatment they received. The differences between pre-treatment groups were evaluated through ANOVA, chi-square tests, and the Kruskal–Wallis test. The OCT biomarkers and visual improvement one-year post treatment in all groups and subgroups were analyzed using generalized estimating equation (GEE) procedures. Patients were divided to BCVA response divided into three groups, who gained more than 10 letters, gained less than 9 letters and lost less than 9 letters and lost more than 9 letters. (Early Treatment Diabetic Retinopathy Study letters, as calculated by logistic regression analysis at the 1,4,6, and 12 months). According to OCT findings, the impacts of HRF and treatment modality on final visual acuity, including types of DME, were evaluated by a GEE. All patients were evaluated by the Friedman test and repeated ANOVA measures in terms of BCVA, CMT, and CCT at baseline and after 1,4,6 and 12 months. Results: Patients with continuous IS/OS-ELM at first month achieved a 0.66 logMAR gain compared to those in the IS/OS-ELM damaged group. Patients with partially damaged IS/OS-ELM achieved a 0.52 logMAR visual acuity gain compared to that of patients in the IS/OS-ELM damaged group. This gain continued the 4th, 6th and 12th months. The cases with DRIL achieved a less significant visual acuity gain showing 0.14 logMAR after 4 months, 0.15 logMAR after 6 months, and 0.15 logMAR after 12 months.