Remisyondaki bipolar bozukluk hastalarında çocukluk çağı travmaları ve bağlanma stillerinin klinik sürece etkisi ve psikolojik dayanıklılığın bu etkideki aracı rolü
Impact of childhood trauma and attachment styles on clinical course in remitted patients with bipolar disorder and mediating role of resilience of that impact
  1. Tez No: 537531
  2. Yazar: CİHAD ÇITAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen ötimik hastalarda çocukluk çağı travması ve bağlanma stillerinin klinik sürece etkileri ve bu süreçte psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün ve çocukluk çağı travması, bağlanma stilleri ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen 110 hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla Sosyodemografik Veri ve Duygudurum Bozukluğu Klinik Süreç Özellikleri formu klinik görüşme ile doldurulmuştur. Hastaların ötimik olduğunun doğrulanması amacıyla Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği(HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği(YMRS) ölçekleri uygulanmıştır. Hastalara çocukluk çağı travmalarını saptamak amacıyla Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği(CTQ), kaçınmacı ve kaygılı bağlanma puanlarını saptamak amacıyla Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) ve psikolojik dayanıklılığı ölçmek amacıyla Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: Bipolar bozukluk hastalarında, toplam CTQ puanına göre travması olanların oranı %59.1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to examine impact of childhood trauma and attachment styles on clinical features and mediating role of resilience on this impact in patients who has been diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5. We also aimed to examine possible relations between childhood trauma, attachment styles and resilience. METHOD: The study group comprised of 110 patients with bipolar disorder who have been followed up by Bakırköy Mental and Nervous Diseases Education and Research Hospital outpatient unit. All were diagnosed according to DSM-5. Sociodemogarphic and clinical features assessed by Sociodemographic Data form and Clinical Features of Affective Disorders form. Hamilton Depression Rating Scale(HAM-D) and Young Mani Rating Scale(YMRS) are administered to verify remission. Childhood trauma questionnaire (CTQ), Experiences in Close Relationships-revised(ECR-R) and Resilience for Adults scales administered to all patients. RESULTS: %59.1 of our bipolar disorder sample reported childhood trauma based on CTQ total scores.