Mübadil konutları ve kentsel gelişime etkisi: Vize örneği
Immigrant housings and influence's to urban development: Example of Vize
- Tez No: 537539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENNUR AKANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tezin amacı, Balkanlardan savaşlar ve antlaşmalar sonucu göç eden göçmenlerin göç ettikleri yerleşim yerlerinden olan Kırklareli'nin Vize ilçesi ve Vize'nin köylerinde yer alan konutları inceleyerek kayıt altına almaktır. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Savaşları ve 1.Dünya Savaşı sonrası Balkanlardan Anadolu'ya Türk göçü yaşanmıştır. Kurtuluş Savaşı sonrasında imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nda göçlerin düzenli ve devlet öncülüğünde yapılması amacıyla Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında zorunlu nüfus mübadelesi yapılması kararlaştırılmıştır. Yaşanan göçler sonucu ortaya çıkan konut ihtiyacını karşılamak amacıyla muhacir konutları inşa edilmiştir. Tez kapsamında Vize bölgesinde inşa edilen muhacir konutları plan ve cephe özellikleri incelenmiştir. Birinci bölümde, konuya giriş yapılarak konu açıklanmış, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, göç kavramının tanımı yapılmış, Türkiye coğrafyasında göçün tarihçesinden bahsedilmiştir. Rumeli'den Anadolu'ya gerçekleşen göç üç döneme ayrılarak sebepleri, göç yolları ve sayısal bilançosu hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, mübadelenin tarihsel süreci, Lozan Antlaşması'nda alınan mübadele kararları ve mübadele öncesi genel durum ile birlikte ulaşım, konaklama ve yardım toplanma gibi yapılan hazırlıklardan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde mübadelenin bir sonucu olan mübadil konutları ve yerleşimlerinin özellikleri ve türleri anlatılmıştır. Beşinci bölümde, Vize ilçesi ve köylerinin tarihi, nüfusu, kültürel yapısı ve ilçenin aldığı göç bilgisi verilmiş, röportajlarla desteklenmiştir. Vize ilçesi ve köylerindeki göçmen konutları plan, cephe ve fiziksel özellikleri incelenmiş, çizimleri yapılarak tablolara aktarılmıştır. Altıncı bölümde, Vize ilçesi ve köylerinde incelenen konutlar hakkında bir değerlendirme yapılmıştır. Yedinci ve son bölümde göçmen konutlarının önemine vurgu yapılarak korunması gerektiği ortaya konmuş olup gelecekle ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine and register the housings of immigrants who immigrated to a district of Kirlareli called Vize and to villages of Vize after Balkan Wars and following agreements. After the war between Ottoman Empire-Russian Empire(1877-1878),Balkan Wars and the World War 1 a Turkish Immigration to Anatolia(Minor Asia) has occured. At The Treaty of Lausanne which is signed after Turkish War of Independence it is decided to make a compulsary population exchange for the purpose of doing immigration in an order and with the priority of states. Immigrant housings are built to fulfill the necessity of housing occured after immigrations. And this thesis examine the plans and facedes of the immigrant housings built in Vize territory. First Section of thesis contains an introduction , purpose and statement of the topic, The method and its extent.In second Section concept of immigration is defined and historical steps of immigration is mentioned on the geography of Turkey. The immigration from Balkans to Anatolia is devided into 3 sections and in these sections Reasons,immigration routes and financal statement are took place. At the third section process of immigration, decisions of the Treaty of Lausanne and general situation before the barter is mentioned with the preparations before immigration such as transportation,dwelling and whip-round. In fourth Section as a conclusion of immigration ; immigrant housings ,their types, general and residential features are defined. In fifth section history of Vize district and its villages,population,cultural structure and immigration to vize is mentioned and supported with an interview. Immigrant housings at Vize district and villages of Vize are examined in terms of plan,facede and physical features is drawn and transferred to the chart. In sixth Section an assessment of housings at Vize and its villages took place and in seventh or the last section the immigrant housings are ephasized , necessity of preservation is presented and advices for future are made.