Beyin sapı 3 boyutlu mikrocerrahi anatomi, iç mimari ve güvenli giriş yolları
Brain stem 3-dimensional microsurgical anatomy, interior architecture and safe entry zones
- Tez No: 537543
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, PROF. DR. ERHAN EMEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Literatürde tartışılan 18 adet güvenli cerrahi giriş yolu tüm sınırları ile ortaya kondu. Anterior mezensefalik bölgede okülomotor sinirin intramezensefalik liflerinin red nükleusun lateralinden de geçtiği ve infrakollikular güvenli giriş bölgesi ve interkollikular bölge için IV. kranial sinir çaprazlaşmasının yüksek risk altında olduğu literatürde ilk defa gösterilmiştir. Lateral pontin bölgede vestibüler sinir lifleri ve inferior serebellar pedinkül komşuluğu ilk defa gösterilmiştir. Beyin sapı cerrahisi ile ilgilenecek cerrahlar lif diseksiyon temelli beyin sapı anatomisini tüm kranial ve diğer nükleuslarla, inen ve çıkan ak madde yolları ile detaylı olarak bilmelidir
Özet (Çeviri)
In the literature, 18 safe entry regions were revealed with surrounding boundaries.It has been revealed for the first time in the literature that intramesencephalic fibers of the oculomotor nerve also pass through the lateral aspect of the red nucleus in the anterior mesencephalic region. It has been shown for both infracollicular entry and intercollicular safe entry zones, IV. cranial nerve is under high risk.The proximity of the vestibular nerve and the inferior cerebellar peduncle in the lateral pontin region have been documented for the first time. Surgeons who deal with brain stem surgery must know brainstem anatomy with all cranial nerves, descending and ascending pathways in detail. Fiber dissection technique is the best way to gain this knowledge