Ortaöğretim okullarında kriz yönetimi (Edirne ili örneği)
Crisis management in high schools (sample of Edirne)
- Tez No: 206804
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KAMİLE DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne İli Resmi Ortaöğretim okullarında görevli okul müdürlerinin, müdür yardımcılarının ve öğretmenlerin kriz yönetimi konusuna ilişkin görüşlerini ve konuyla ilgili okullarında yapılan çalışmaları inceleyerek ortaöğretim okullarının krize hazırlık düzeylerini saptamaktır. Araştırmada görüşme tekniği kullanılmış, veri analizi teknikleri olarak de içerik analizi ve betimsel analiz tercih edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde konuyla ilgili problem durumundan, araştırmanın amaç ve öneminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde kriz, kriz planlaması ve kriz yönetimi kavramlarının üzerinde durularak okulda kriz, okulda kriz planlaması ve okulda kriz yönetimi konularına değinilmiştir. Okulların sıklıkla karşılaşabilecekleri kriz durumları belirlenmiş ve bir ?Kriz Yönetim Planı? hazırlanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, araştırmanın yöntemine ve çalışma grubuyla yapılan görüşmeler sonucu elde edilen bulgulara yer verilmiş ve yorumlarda bulunulmuştur. Son bölümde, araştırma sonucu varılan sonuçlar verilmiş ve sonuçlar ışığında okul yöneticilerine kriz yönetimine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the crisis preparedness level of High Schools in the Province of Edirne by analyzing the views of school principals, vice principals and teachers on crisis management and the studies done at schools on this subject. The interview technique is used in the research and content and descriptive analysis are also preferred as data analysis techniques. In the first part of the study, the problem, the aim and the importance of the research are mentioned. In the second part, the concepts of crisis, crisis planning and crisis management are underlined and the subjects of crisis in school, crisis planning in school and crisis management in school are explained. Crisis situations that are most probable for schools to face are defined and a ?Crisis Management Plan? is prepared. In the third and fourth parts, the method of the research and the findings obtained as a result of interviews made with the managing staff and teachers in the schools are mentioned and certain comments are made. In the final section, the results of the research are explained and certain suggestions are made for the managing staff of the schools by the help of these results.