Etiyopya eğitiminde yeniden üretim: Toplumsal cinsiyet, kültürel ve din çeşitliğinin temsili
Reproduction in Ethiopian education: The representation of gender, culture and religion diversities
- Tez No: 667678
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Etiyopya'nın eğitim sisteminin mevcut eğitim eşitsizliklerin nasıl yeniden ürettiğini incelemektir. Bu doğrultuda öğrencilerin okul müfredatının ve ortamın temsil edilebilirliği hakkında algılarını incelemek için nicel bir yaklaşım kullanılmıştır. Addis Ababa'dan seçilen 10 okuldan 387 öğrencinin tesadüfi atamayla seçilen katılımcılarından nicel veriler toplanmıştır. Nicel verilerin analizi için, T-testi, tek yönlü ANOVA ve basit doğrusal regresyon uygulamalar kullanılmıştır. Buna ek olarak, Yurttaşlık ve Etik Eğitim ders kitaplarının eğitim sistemindeki eşitsizliğin tekrarlanmasındaki rolü nitel yaklaşımla incelenmiştir. Nitel veriler temaya göre kodlanmış, kategorize edilmiş ve yorumlanmıştır. Her iki çalışmadan elde edilen bulgular, okul sürecin, okul uygulamalarının ve okul ders kitaplarındaki mevcut bilginin eğitim eşitsizliğin yeniden üretilmesinde rollerinin/ etkilerin/ olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Etiyopya'nın eğitim sisteminde toplumsal cinsiyet, farklı kültürlerinin ve dini grup özelliklerinin adil bir şekilde temsil edilmediğini belirtmektir. Böylece, okul müfredatın, okul uygulaması ve eğitim politikanın birleşik etkisi, Etiyopya'daki mevcut eğitim eşitsizliğin yeniden tekrarlanmasına mekanizma neden/ olmaktadır. Eğitim eşitsizliğin yeniden tekrarlanmasının kırılması için okul müfredatındaki temsil eşitlik sağlamak, eğitim uygulamaları ve politikaların yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç vardır. Ayrıca, tüm toplumsal değerleri kapsayacak bir şekilde ve hiç bir ayrım gözetmeksizin eğitime dâhil edilmesi eğitim sonuçlarındaki eksikliğin giderilmesine pozitif etki sağlar. Bu nedenle, eğitim alandaki akademisyenler, ders müfredatın ve politikaların hazırlanma sırasında orantılı bir şekilde toplumun tüm kimliklerini temsil edilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine how Ethiopia's education system reproduces the existing educational inequalities. To this end, a quantitative approach was used to examine students' perceptions of the representativeness of the school curriculum and environment. The quantitative data was collected from randomly selected participants of 387 students of 10 selected schools from Addis Ababa. The data was analysed using T-test, One-Way between participants' ANOVA, and simple linear regression tests. In addition to this, using qualitative approach secondary school Civic and Ethical Education textbooks' role in reproducing the education system was examined. The data were coded, categorized and interpreted by theme. The results from both studies indicated that school process, practice and the existed knowledge in school textbooks had their own roles in the reproduction of inequalities in education. The results revealed that there was no fair representation of gender, cultures and religious groups in the Education system. Thus, the combined impact of school curriculum, practices and policies are found to be the main mechanisms of reproducing the existing educational inequalities in Ethiopia. On the base of this, in order to break the reproduction of educational inequalities, we recommended the importance of making the school curriculum, policies, and practices more inclusive by fairly representing gender, culture, religious, and other diversities. Hence, scholars in the field have the responsibilities to address all the society's identities for proportional representation in school textbook contents and in preparing policies.