The challenges of majoritarian electoral system in divided societies and minority representation: The case of Ethiopia
Bölünmüş toplumlarda çoğunlukçu seçim sisteminin zorlukları ve azınlıkların temsili: Etiyopya örneği
- Tez No: 440833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Modern devletler kimlik siyaseti temeline dayanan farklı gruplardan gelen derin talepler ile karşı karşıya kalmıştır. Farklı toplum kesimleri, demokratik bir siyasal sistem içerisinde taleplerini güç paylaşımı mekanizması yoluyla ve özellikle buna uygun bir seçim sisteminin yanında uygun kurumsal yapıyı tasarlayıp, uygulayarak siyasal süreçlere katılabilirler. Günümüz demokratik siyasal sistemlerinde seçim ve seçim sistemleri önemli bir rol oynamaktadır. Fakat, çoğunlukçu ve nisbi temsile dayanan seçim sistemleri demokrasinin niteliği konusunda farklı sonuçlar ortaya çıkartabilir. Demokratik seçim sistemleri, tüm toplumsal bölünmeleri içerecek bir biçimde adil olarak temsil edebilmelidir. Demokrasilerde seçimin önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak dünya genelinde en iyi diye kabul edilen hiçbir seçim sistemi yoktur. Bu yüzden farklı ülkelerde çeşitli seçim sistemleri kullanılmakta, yani bazıları özellikle Afrika ülkeleri sadece kendi sömürgeci ülkelerindeki seçim sistemini benimsemişken bazıları da özenli bir kamusal tartışma sonucunda kendi seçim sistemlerini oluşturmuşlardır. Diğer Afrika ülkelerinden farklı olarak, Etiyopya bağımsız bir devlet olup, Hile-sellassie rejiminin (1930-1974) bazı göstermelik seçimlerinin dışında demokratik modern seçim türlerinin herhangi birinden tarihsel deneyim yaşamadan, 1994/5 yılındaki anayasasında çoğunlukçu özelikle basit çoğunluk seçim sistemini kabul etmiştir. Sonuç olarak, bu araştırma bölünmüş toplumlarda özellikle Etiyopya üzerinde çoğunlukçu seçim sisteminin zorluklarını değerlendirmekte ve temsil sorununu ele alarak,“Aktarılabilir Tek Oy”seçim sistemini Etiyopya için alternatif olabilecek seçim sistemi olarak önermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Seçim Sistemi, Demokrasi, Bölünmüş Toplum, Azınlık, Çoğunlukçu Seçim Sistemi, Nisbi Temsil Seçim Sistemi
Özet (Çeviri)
Modern states have faced profound challenge from different groups, which is highly deep rooted in the idea of identity politics. These differences can be accomodated through power sharing mechanism particularly by designing appropriote electoral institutions within a democratic political system .It is undeniable fact that, election and electoral systems have unquestionable impact on democracy. But the way the so-called democracy can be served varies from majoritarian electoral system to the proportional representational electoral sytem. In every democracyö electıon ıs known as to be an ımportant element. However, there is no commonely accepted best types of electoral system that works best all over the world. As a result ,different countries have employed variety of electoral system in which some, particularly African countries have simply adopted the electoral system from their colonial masters while others have choosen an electoral syetem through discussion and public debate wisely. Despite its independence from any colonial power uniquely from other african countries, and with the exception of some pretended elections of Hile sellassie regime(1930-1974), together with the introduction of 1994/5 constitution, Ethiopia with no hsitorical experience of modern types of democratic election, has installed the Simple plurality majoritarian electoral system..Finally, this research assessed the challenges of majoritarian electoral system in divided societies particularly to Ethiopia and the finding conclude by proposing the Alternative single transferable voting system as means to handle the problem of representation. KEY WORDS: Electoral System, Democracy, Divided Socieo commonlty,Minority Rights, Majoritarian Electoral System, Proportional Electoral System.