Idiosyncratic memory: Self construction in Thomas Wolfe's Look Homeward, Angel
Kendine özgü bellek: Thomas Wolfe'nin look Homeward, Angel'inde benlik inşası
- Tez No: 537699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜMÜŞÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bellek kültürün temelinde yatar. Dil, tarih, edebiyat ve daha sayısız kültürel metin, anlatı, tarihi belge, müze, anıt ve hatta tarihi mekânlar üzerinden bireyleri birbirine bağlayan sosyal bir yapıdır. Dil temellidir; sürekli gelişen akılsal bir yeti olarak bellek, zihnin ve benliğin sürekli inşası ve yeniden inşasıdır. Yapısalcı psikolojideki sosyal akım, belleği bir anlatı olarak ele alır— bir tür öyküleme olarak, algısal deneyimlerin kurgulanması ya da anlatılması. Benzer şekilde hatırlama eylemi, belleğin dil üzerinden yaratılması/yeniden yaratılması olarak görülür. Bu yaratımın anlamı ve yapısı ise kişiden kişiye, şimdiki benliğin durumuna, çevreye ya da anlatıldığı kitlenin koşullarına göre değişir. Bu tez için, çoğunlukla edebiyattan olmak üzere, bellek üzerine çalışan felsefe, psikoloji ve tarih gibi beşeri alanlardan çeşitli ancak birbirleriyle ilişkili kavramlara başvurulmuştur. Bu çerçeve, Amerikan yazar Thomas Wolfe'nin Look Homeward, Angel: A Story of the Buried Life (2006) adlı ilk otobiyografik eserinin incelenmesinde gerekli eleştirisel bakışı ve teorik altyapıyı sağlamaktadır. Tez aynı zamanda güncel ve klasik bellek edebiyatından Amerikan Pagan Kennedy (Confessions of a Memory Eater, 2013) ve Vladimir Nabokov (Speak, Memory, 1989) İngiliz Tom McCarthy (Remainder, 2005) ve Kazuo Ishiguro (The Buried Giant, 2015) ve son olarak Çek yazar Milan Kundera (The Book of Laughter and Forgetting, 1982) gibi yazarların eserlerini incelemektedir. Bu hikâyeler hatırlama, amnezi, kimlik arayışı ya da varoluş krizi gibi edebi temalar üzerinden kendilerine has biçimde belleği anlatır. Bir bağlamda da tez, belleğin bilimsel ele alındığı felsefeyi, psikolojiyi ve tarihi nasıl ve ne ölçüde yansıttığını irdelemektedir. Keza, Wolfe'nin gerçek hayat deneyimlerini edebi eserinde uyarlama yöntemlerini incelemek, yazarın dünyasının anlamakla alakalıdır; bu da Look Homeward, Angel'in üretim ve yeniden üretimindeki sosyal, kültürel, tarihi, politik ve edebi bağlamlarla ve bu bağlamların tez çerçevesinde incelenmesiyle ilintilidir. Ancak,“otobiyografinin kendisi, ben ve dünya, edebiyat ve tarih, gerçek ve kurgu ya da özne ve nesne gibi karşıtlıklar yüzünden büyük bir tartışmanın kaynağını oluşturur”(Marcus 7). Look Homeward, Angel'deki benlik tasarımı/anlatımı incelenirken, otobiyografinin hem edebi hem de tarihi bir metin olarak ele alındığı eleştirilerde genel geçer bir diyalektik olan ben-öteki ya da özne-nesne dikotomileri yeniden ele alınır, eleştirilerek geliştirilir.
Özet (Çeviri)
Memory is a social structure, lying at the root of culture that connects individual lives through language, history, literature and innumerable cultural texts, narratives, historical documents, and museums, monuments and even historical sites. It is language-based; being ever-evolving mental faculty, memory is continuous construction and reconstruction of mind and self. The social movement in constructionist psychology treats it as a narrative or as a story telling activity— a sort of fictionalization of perceptual experiences. Remembering is accordingly sensed as an act of creating/recreating memory by narrating it through a channel of language, which's meaning and construction vary from person to person, and according to circumstances of now self, environment or audiences whom it is told. For this thesis, a framework synthesizing various but interrelated concepts mostly from memory literature and several humanities on memory like philosophy, psychology and history provides critical perspective and theoretical background in the analysis of American author Thomas Wolfe's first autobiographical work Look Homeward, Angel: A Story of the Buried Life (2006). The thesis also surveys contemporary and classic memory literature including American authors Pagan Kennedy (Confessions of a Memory Eater, 2013) and Vladimir Nabokov (Speak, Memory, 1989) and British authors Tom McCarthy (Remainder, 2005) and Kazuo Ishiguro (The Buried Giant, 2015) and Check author Milan Kundera (The Book of Laughter and Forgetting, 1982). Each of those stories idiosyncratically tells memory through literary themes of remembrance, amnesia, identity search or existential crisis. In a sense, the thesis addresses how and in what ways literature may reflect philosophy, psychology and history that tackle memory scientifically. Likewise, studying the ways Wolfe modified and narrated his actual experiences in his literary work is linked with an understanding of the writer's world, which is as well related to social, cultural, historical political and also literary contexts in the production and the reproduction of Look Homeward Angel, and their examination in the scope of this study; however, "autobiography is itself a major source of concern because of its very instability in terms of the postulated opposites between self and world, literature and history, facts and fiction, subject and objects (Marcus 7). Self-other or subject-object dichotomies, which underlie the persistent dialectic in the criticism of autobiography as both literary and historical narrative, are revisited, criticized and developed in the analysis of the self representation in Look Homeward, Angel.