Ortaokul 5,6, 7 ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarında yeralan haber metinlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of news texts in secondary schools 5, 6, 7 and8.
- Tez No: 537711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÇİFCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde kullanımı hızla artan haberleşme araçlarındaki bilgiler toplumu yönlendirmekte, gündemi biçimlendirmektedir. En çok da eleştirel düşünme becerisi daha yeni gelişmekte olan çocuklar, bu haberleşme araçlarından çok fazla etkilenmekte ve kolay bir biçimde yönlendirilebilmektedir. Haberleşme araçlarının toplumu yönlendirmedeki gücünün anlaşılmasıyla bu gücün olumsuz kullanımından kaynaklanabilecek durumları azaltmak ve haberleşme araçlarının kötüye kullanılmasına engel olmak için tüm eğitim dünyasında medya okuryazarlığı önem kazanmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkçe derslerinde yaygın olarak kullanılan haber metinlerinin neler olduğunu, bu metinlerin Türkçe ders programıyla nasıl ilişkilendirildiğini ve ortaokul 5, 6,7 ve 8. sınıf Türkçe ders ve çalışma kitaplarındaki haber metinlerinin sayısını ve dağılımını belirlemektir. Araştırma kapsamında ortaokul 5, 6,7 ve 8. sınıf düzeyinde her sınıf için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen farklı yayınevlerine ait üç adet ders kitabı ve öğrenci çalışma kitabı incelenmiştir. Ayrıca öğrenci kitaplarında olmayan ama öğretmen kılavuz kitaplarında yer bulan dinleme becerisine yönelik haber metinlerine de ulaşılmıştır. Buna ek olarak araştırmada her sınıf kademesinde MEB Yayınevi en sık kullanılan kaynak olduğu için incelenmiş; diğer yayınevlerinin seçimindeyse MEB tarafından IV önerilmesine ve olabildiğince farklı yayınevlerine ait kaynakları tarayabilmek, geniş bir örnekleme ulaşmak amacıyla aynı yayınevinin farklı sınıf kademelerinde de kullanılmamasına dikkat edilmiştir. Haber metinlerini en çok kullanan ders kitapları tespit edilmiş ve bu haber metinlerinin kullanıldığı temalar tasnif edilmiş, hangi becerileri geliştirmek amacıyla haber metinlerinin kullanıldığı incelenmiştir. Ayrıca medya bilgisinin doğruluğu konusunda medya okuryazarlığı programları arasında“bilgiye ulaşma, birinci elden ve ikinci elden kanıtların ayrımı, olguyu görüşten ayırt etme, bakış açısını fark etme ve kalıp yargıyı fark etme”gibi becerilere yönelik etkinlik sayılarına bakılmıştır. Sonuç olarak en çok haber metinlerine yer veren yayınevinin MEB' in kaynakları olduğu, haber metinlerinin ders başlarında ilgiyi çekmek için konuşma becerisine yönelik, genellikle çevre ve teknoloji ile ilgili temalarda kullanıldığı anlaşılmıştır. Bu araştırma sonucunda elde edilen bulgular haber bilgisinin gerçekliği konusunun öğretimine ve eleştirel düşünme becerisine yönelik olarak kullanımına gereken önem verilmediği şeklinde yorumlanabilir. Bu bulgular sayesinde gerek eleştirel okuma alanında gerekse Türkçe öğretimi özelinde medya okuryazarlığına dair ve gelecekte yapılabilecek incelemeler için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine what news texts are commonly used in Turkish lessons, how these texts can be related to the Turkish lesson schedule, and the number and distribution of news texts in the 5th, 6th, 7th and 8th grade Turkish lessons and workbooks. The information in communication tools that are increasingly used nowadays guides the society and forms the agenda. Children with more critical thinking skills are much more influenced by these communication tools and can be easily manipulated. Media literacy has gained importance in the whole education world in order to understand the power of communication tools to understand society's power and to prevent situations that may arise from the negative use of this power and to prevent abuse of communication tools. In this research, it was investigated which topics and how the news texts in primary school 5th, 6th, 7th and 8th class Turkish textbooks took part in activities. At the time of the examination, texts and workbooks of each grade level proposed by the Ministry of National Education were selected and news texts were identified, and the texts in question were classified according to their theme. In the textbooks, the skill areas specific to the Turkish language in which the news texts are used are examined and the differences in the use of the news texts of the publications showing alternatives by using the text books belonging to more than one publishing VI houses are revealed in the research. In this study, the distribution of news texts which are common in Turkish lessons in 8 themes. In addition, media literacy programs on the accuracy of media literacy programs, ve access to information, distinction between first-hand and second-hand evidence, distinguishing the phenomenon from sight, recognizing the point of view and recognizing the stereotype ulaşma were examined. As a result, it is understood that the publisher, which contains the most news articles, is the sources by the Ministry of National Education, and that the news texts are used for the ability to speak in order to attract attention at the beginning of the lesson, generally in themes related to environment and technology. The findings obtained from this research can be interpreted as not giving importance to the use of the reality of news information for its teaching and critical thinking skills. Thanks to these findings, recommendations have been given for media literacy, both in the field of critical reading and in the teaching of Turkish, and for future investigations.