Karşılıksız çeke bağlanan sonuçlar
Legal consequences of bounced cheque
- Tez No: 537740
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kambiyo senetlerinden birisi olan çek, ticaret hayatında önemli bir yere sahiptir. Uygulamada çeklerin yeterli karşılığının bulunmaması sebebiyle ödenmemesine sık rastlanılmakta ve bu durum çeke olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır. Kanun koyucu çeklerin karşılıksız çıkmasının önüne geçebilmek için yıllardır çeşitli önlemler almaktadır. Fakat bugüne kadar alınmış olunan önlemler karşılıksız çıkan çeklerin sayısının azalmasını sağlayamamıştır. Son olarak Çek Kanunu'nda yapılan değişiklikle çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme fiili suç olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda hangi çeklerin karşılıksız çek niteliğinde olduğunun ortaya konulması önem arz etmektedir. Çalışmamızda bir çekin karşılıksız çek niteliğinde olabilmesinin şartları, karşılıksızlık nedeniyle çeki ödenmeyen hamilin hakları ve çekin karşılıksız çıkmasına sebebiyet veren kişilere uygulanacak yaptırımlar doktrindeki görüşlerden ve içtihattan da yararlanılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Check as one of the bills of exchange, has an important place in business environment. In practice, it is common for cheques not to be paid due to lack of adequate provision, which in turn causes distrust in the cheques. The legislation has taken various measures for years to prevent the bounced cheques. However, the measures taken so far have not been able to reduce the number of the latter. Finally, with the amendment made in the Law of Cheques, it has been regulated a crime to cause the transaction to be unrequited. In this context, it is important to determine which checks are bounced cheques. In this study, the conditions to be considered as a bounced cheque, the rights of cheque holder because of the latter and the sanctions to be applied to those who cause the transaction to be unrequited are examined taking the opinions in the doctrine and case-law into consideration.