Karşılıksız çek keşide etmenin hukuki ve cezai sonuçları
Judicial and criminal results of bounced cheque
- Tez No: 263780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FAHRETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkemizde, diğer kambiyo senetlerine nazaran çek uygulaması daha yaygındır. Bu da çek hukuku alanında hukuki ve cezai sorunların sayısını artırmaktadır. Ekonomik hayatımızda önemli bir ödeme aracı olan çeke duyulan güvenin korunması amacıyla, Türk Ceza Kanunu hükümleri ile çelişmeyecek şekilde yeni bir düzenlemenin yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla hazırlanan 5941 sayılı Çek Kanunu 20/12/2009 tarihinde yürürlüğe girmiştir.5941 s.kanunda, şekil şartlarına ilişkin olarak bazı ilaveler yapılmış ancak, geçerlilik bakımından bir çekin, TTK'da şekli unsurları taşımasının yeterli olacağı kabul edilmiştir. Karşılıksız çek keşide etme suçunun tanımı, suçun faili ve uygulanacak tadbirler ile cezalar bakımından da yeni düzenlemeler benimsenmiştir. Yeni Çek Kanununda ?çekin karşılığını bankada hazır bulundurmamak suretiyle karşılıksızdır işlemi yapılamsına sebebiyet vermek eylemi suç olarak tanımlanmış, tüzel kişilerin bu suçun faili olamayacağı ve suçun failleri için sadece adli para cezası ile güvenlik ve koruma tedbirlerinn uygulanması öngörülmüştür.5941 Sayılı Çek Kanunu'nun, belli bir süre uygulandıktan sonra Yargıtayca oluşturulacak içtihat kararları doğrultusunda kanun uygulayıcıları tarafından daha iyi özümseneceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In our country, according to the other exchange script cheque practise is more commen. That?s why, it increases problems about law and criminal for cheque judicial. The cheque is an important in our life, so we must protect its safety. It needs a new organization that should not be contradict with Turkish Criminal Act. So, 5941 number Cheque Act is prepared and comes into effect on december of 2010.In new cheque act, there are some additions about form condition and it has been accepted that, for validitiy, if a cheque is an element of Turkish Commercial Act, it will be enough.The description of drawing bounced cheque, the person who did and precuation that would be done, organized by new organization. According to the new cheque act, the amount of money is not in the bank and it is crime to be couse of bounce. The corparate person is only responsible for money punishment. It predicted that security precuation should be done.5941 number Cheque Act is ordered for a period, than it will be understood better by supreme court. This will be done by Jurisprudence decisions.