Programlama öğreniminde soru-yanıt web sitelerinin kullanım durumu: Stack Overflow örneği
Use of Q&A websites in programming learning: Stack Overflow example
- Tez No: 612516
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK VOLKAN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yeni nesil Web 2.0 platformları, işbirlikli, sosyal ya da profesyonel ağ niteliğindeki araçlardır. Bu araçların ortak niteliği, kullanıcılarının içerik oluşturma rolünü üstlenmiş olmalarıdır. Soru-yanıt Web siteleri, son dönemde rağbet gören Web 2.0 araçlarından biridir. Uygulamada, en yaygın kullanıma sahip soru-yanıt Web sitelerinden biri, programlama konularının yer aldığı Stack Overflow soru-yanıt sistemidir. Kullanıcılar bu platformda, programlama konusu özelinde içerikler, üretmekte, tüketmekte, yoğun bilgi alışverişi yapmakta, etkileşmekte ve iletişim kurmaktadır. Diğer taraftan, yazılım sektörü hızla büyümekte, programcılık mesleğinin ve programcılık bilgisinin önemi git gide artmaktadır. Bu durumda, programcılık özelinde öğrenme ve iletişim ortamı sunan bu yeni platformların, öğrenme ve iletişim perspektifinden araştırılması ve anlaşılması önem kazanmaktadır. Uzaktan öğretim disiplini bağlamında yapılan bu çalışmada, Stack Overflow kullanıcılarının görüşlerini, bağlantıcılık öğrenme kuramı ve kullanımlar ve doyumlar kuramı temelinde almak amaçlanmıştır. Araştırmanın karakteri, nitel tekli bütüncül durum çalışmasıdır. Bu bağlamda kullanıcılara, açık uçlu anket soruları, eşzamanlı olmayan nitel görüşme yöntemiyle iletilmiş ve araştırma bulguları analiz edilerek ana temalar belirlenmiştir. Ana temalar, uzaktan öğretim sistemlerinin alanyazında yer alan güncel prensipleri ve karakteristik özellikleri ile karşılaştırılmış ve Stack Overflow platformunun hali hazırdaki durumunun bu özellikler ile benzeştiği ve uyum gösterebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Next-generation Web 2.0 platforms are collaborative, social or professional networking tools. The common feature of these tools is that their users play the role of a content creator. Question and Answer (Q&A) Web sites are one of the most popular Web 2.0 tools. In practice, one of the most widely used Q&A Web sites is the Stack Overflow Q&A system, which includes programming topics. In this platform, users can generate, consume, exchange information, interact and communicate with each other in a specific programming context. On the other hand, the software industry is growing rapidly, and the importance of the programming profession and programming knowledge is increasing. In this case, it is important to investigate and understand these new platforms that provide a learning and communication environment in the context of programming. In this study which was conducted in the context of distance education discipline, it is aimed to get the opinions of Stack Overflow users on the basis of the connectivism learning theory and the uses and gratifications communication theory. The character of the research is a qualitative integrative single case study. In this context, open-ended survey questions were conveyed to the users through the asynchronous qualitative interview method and the research findings were analyzed and the main themes were determined. The main themes were compared with the principles and features of the ideal distance learning systems described in the literature. It was seen that the current status of the Stack Overflow platform was similar and compatible with features of ideal distance education systems.