Kullanımlar ve doyumlar perspektifinden üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı: Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi örnek olayı
The usage of social media instruments of university students in utilization and satisfaction perspective: Kyrgyzstan-Turkey Manas University & Gazi University case study
  1. Tez No: 550176
  2. Yazar: SAMARA BATABEKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma kitle iletişimin etki kuramlarından olan kullanımlar doyumların Kırgızistan- Türkiye Manas Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi öğrencilerinin medya kullanımlarını araştırmaktadır. Kullanımlar ve doyumlar kuramı, iletişim araştırmaları içinde izleyiciyi temel olarak almaktadır. Kuram izleyicilerin medyayı kendi ihtiyaçlarını gidermek için kullandıklarını ileri sürmektedir. Bu yüzden kullanımlar ve doyumlar araştırmaları ihtiyaç kategorileri oluşturularak bunların ne kadar giderildiği üzerinde durmaktadır. İlgili tezde birbirinden çok farklı kültürlere sahip iki ülkenin üniversite öğrencileri ele alınarak, arada oluşabilecek muhtemel farklar veya aynılıklar üzerinde durulacaktır. Kullanımlar ve doyumların bölge ve kültür tabanlı bir kuram olmadığından hareketle kitle iletişim araçlarının özellikle sosyal medyanın kullanımı farklılıklardan daha çok benzerlikleri daha fazla içinde bulundurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study; the social media usage of Turkish Manas Unviversity & Gazi University students is analyzed for usage and satisfaction of impact theorem of mass communication. The theorem of usage and satisfaction takes the viewer as the basis for communication research. Theory suggests that audiences use the media to meet their own needs. Therefore, the needs and satisfaction surveys focus on how much the needs are met. In this thesis, the university students of two countries with very different cultures are to be discussed. Since the uses and satisfaction are not a regional and cultural-based theory, the use of mass media, especially social media, has more similarities than differences.