Menengiomalı hastalarda matriks metalloproteinaz 1 genipromotor bölge polimorfizminin sıklık ve invazyondaki rolünün incelenmesi
The role of a single nucleotide polymorphism of thematrix metalloproteinase-1 gene promoter regionin invasion and prognosis of meningiomas
  1. Tez No: 537777
  2. Yazar: MUSTAFA EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
MMP enzimlerinin tümör hücrelerinde fazla sentezlenmesi ve hücre dışı matriksin yıkılması tümör hücrelerinin hareketlilik kazanması açısından önemlidir. MMP-1 gen ekspresyonu, promoterindeki bağlanma bölgelerine bağlanan aktivatör protein-1 (AP-1) ve polima güçlendirici aktivite-3 (PEA-3/ETS) vasıtasıyla mitojen aktive edici kinaz tarafından kontrol edilir. MMP-1 geni promoter bölgesinin -1607 bç'sinde meydana gelen guanin insersiyonu ile yeni bir ETS bağlanma bölgesi oluşur. Buna bağlı olarakta MMP-1 geninin transkripsiyonel aktivitesi artar. Çalışmamızdaki amaç menengiomalı olgularda MMP-1 geni promoter bölge polimorfizmin tespitini ve bunun insidans ve invazyondaki rolünü araştırmaktır. Yapılan araştırma 2006-2008 tarihleri arasında kliniğimizde ameliyat edilmiş, yaşları 9 ile 83 arasında değişmekte olan, 20'si kadın ve 13'ü erkek olmak üzere toplam 33 olgunun biopsi örnekleri -80C derecede DNA izolasyonu yapılana kadar saklandı. Olguların ortalama yaşları 52.63±16.23'tür. Çalışmaya 66 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. Olguların histopatolojik dağılımına bakıldığında, 19'u transizyonel tip, 6'sı meningothelial tip, 4'ü atipik tip, 2'si fibröz tip ve 2'si de psammatöz tip olduğu görülmüştür. Olguların doku biobsilerinden izole edilen DNA örnekleri seçilen primerler vasıtasıyla PZR işlemine tabi tutulup MMP-1 geni promoter bölgesini içeren kısım termal döngü cihazı ile çoğaltılmıştır. Elde edilen amplikonların guanin bazı insersiyonuna bağlı olarak ALU I enzimi ile genotipleme yapılıp agaroz jel elektroforez işlemine tabi tutularak ethidium bromid sayesinde UV ışık altında görüntülenmiştir. Buna bağlı olarak guanin bazının insersiyonu olması durumunda ALU I enzimi amplikonda herhangi bir kesim bölgesi olmayacağından amplikonlar kesilmeyip bir bütün olarak kalmıştır. Fakat insersiyonun olmadığı durumda ALU I enzimi mevcut amplikonu 162 bç ve 28 bç uzunluğunda iki parçaya ayırmıştır. Sonuç olarak olguların 10'unda I/I (%30.3), 9'unda D/ D (%27.3), 14'ünde I/ D (42.4) genotipi tespit edilmiştir. Genotipi I/I olan olguların 4'ü transisyonel, 2'si psammomatöz, 2'si fibröz, 2'si atipik, genotipi D/D olan olguların 8'i transisyonel, 1'i atipik, genotipi I/D olan olguların ise 8'i transisyonel, 5'i meningotelial,1'i atipik olarak tespit edildi. Kontrol grubunda ise 27'sinde I/I (%40.9), 18'inde D/D (%27.3), 21'inde I/D (31.8) olarak tespit edilmiştir. Meningiomalı hastalarda genotip dağılımı kontrol grubundan belirgin fark göstermemiştir (p> 0.05). MMP-1 geni promoter bölgesinde meydana gelen Guanin insersiyonunun varlığı akciğer kanseri, over kanseri, nazofaringeal karsinoma ve meme kanseri riskini artırmakla beraber gastrik kardiak adenokarsinom ve özefagus squamöz hücreli karsinomda etkisinin olmadığı görülmüştür. Bizim çalışmamızın sonuçları da MMP-1 geni promoter bölgesinde meydana gelen Guanin insersiyonunun menengioma sıklığını ve invazyonunu etkilemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Increased production of MMP enzymes in tumor cells and destruction of extracellular matrix promote tumor cell mobility. The aim of this study is to determine the polymorphism in the MMP-1 gene promoter region in patients with meningioma and to assess the role of this polymorphism in invasion. Methods: The study group involved 33 patients (age: 52.63 + 16.23 (range: 9-83); 13 males and 20 females) who had surgery in our clinic between 2006 and 2008. The biopsy samples are frozen in -80 C and DNA isolation is performed. A total of 66 healthy individuals are included in the study. The meningioma types were as follows: 19 transitional, 6 meningiothelial, 4 atypical, 2 fibrous, and 2 psammomatous. PZR was performed in the DNA samples. Genotyping was done with ALU1 enzyme and agarose gel electrophoresis was conducted for visualization. Results: The determined genotypes were as follows: I/I in 10 (% 30.3), D/D in 9 (%27.3), I/D in 14 (%42.4). Among the I/I genotypes, 4 were transitional, 2 were psammomatous, 2 were fibrous, and 2 were atypical. Among the D/D genotypes, 8 were transitional, and 1 was atypical. Among the I/D genotypes 8 were transitional, 5 were meningiothelial, and 1 was atypical. The control group genotypes were as follows: I/I in 27 (%40.9), D/D in 18 (%27.3), and I/D in 21 (%31.3). The genotype distribution was not significantly different in the study group when compared to the control group (p > 0.05). Conclusions: The effect of matrix MMP-1 gene promoter region polymorphism on the risk of various cancer types (ovarian, pulmonary, breast, esophagus, gastric adenocarcinomas, nasopharengeal cancer, and oral squamous cell carcinoma) was previously studied. This polymorphism was shown to increase the risk of certain cancer types while not having any impact on some others. According to this study`s results, MMP-1 gene promoter region polymorphism does not seem to effect neither the incidence nor the invasion of meningioma.