Beyin tümörlerinde doku fibronektin ve doku tip plazminojen aktivatör düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of tissue fibronectin and tissue type plasminogen activator levels in brain tumors
  1. Tez No: 86347
  2. Yazar: ERKAN GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
OZET Bu çalışmamızda beyin tümörlerinde doku düzeyinde bir ekstrasellüler matrix proteini olan fibronektin ve bir plazminojen aktivatörü olan tPA'nın düzeylerini inceleyerek aralarında mevcut olabilecek ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda kullanılan tümörlü beyin dokularında fîbronektin düzeyi normal gruba oranla anlamlı olarak düşük bulunurken tPA düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanamadı. Gliomların normal beyin dokularıyla karşılaştırılmalarında tPA ve fîbronektin düzeylerinde anlamlı bir azalma saptandı. Menengiomların ve gliomların kendi aralarında yapılan karşılaştırmalarda fîbronektin, menengiomlarda anlamlı olarak düşük, tPA ise yine menengiomlarda gliomlara oranla anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç olarak; fîbronektin ve tPA düzeylerinin beyin tümörlerinde türlere göre dağılım gösterebildiği özellikle menengiomlarda birbirleri arasında daha anlamlı bir etkileşim olabileceği, ancak bu yöndeki çalışmaların çok daha yüksek sayıda tümör dokusunda tekrarlanması daha kesin sonuçların alınabilmesinde yardımcı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, our goal was the identification of levels of fibronectin, an extrasellüler matrix protein, and tPA, a plasminogen activator, in order to determine the possible relation between these two parameters in brain tumors. Fibronectin levels were sound to be significantly decrease in brain tissue with which is infiltrated with tumor, when compared with normal brain tissue; whereas we couldn't be able to find a statistically. Significant differance between tPA levels of normal and tumoral brain tissues. In gliomas, both tPA and fibronectin levels were found to be significantly decrase in comparison with normal brain tissue. However, at the result of the comparison of menengiomas and gliomas, we found that tPA levels were found significantly incrased and fibronectin levels were- significantly decrase in menengiomas. Therefore, we concluted that tPA and fibronectin levels could have shown a great variation between the different types of brain tumors. Furthermore, tPA and fibronectin levels could vary in subgroups of the same tumor type, especially menengiomas. In our oppinion, however, tPA and fibronectin levels must be detected in greater numbers of tumor tissues in order to get deffinite results.