Ön çapraz bağ yaralanması engelleme programının profesyonel bayan hentbolcularda alt ekstremite performansına etkisi
The effects of anterior cruciate ligament prevention program on lower extremity performance in female professional handball player
  1. Tez No: 537785
  2. Yazar: SEHER AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hentbol olimpik bir takım sporudur. Hentbol branşında en sık görülen yaralanmalardan biri diz yaralanmalarıdır. Yaralanmayı Önleme, Performansı Geliştirme Programı (PEP) kadın sporcuların maruz kaldığı ön çapraz bağ yaralanmalarının sayısını azaltmak ve stratejik bir eğitim programı uygulamak için geliştirmiştir. Bu çalışmanın amacı antrenman programına eklenen PEP eğitim programının profesyonel kadın hentbolcularda esneklik, çeviklik, kas kuvveti, denge ve fonksiyonel sıçrama performansı üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye 2017-2018 hentbol sezonunda süper ligde yeralan dört takımda oynayan 64 kadın hentbol sporcusu katılmıştır. Takımlar rasdgele PEP grubu (n=32) ve kontrol grubu (n=32) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. PEP grubundaki sporcular antrenman programlarına ilave olarak 20 hafta PEP eğitim programı uygulamışlardır. PEP programı ısınma, kuvvet, pliometrik, çeviklik ve germe egzersizlerini içermiştir. Kontrol grubundaki sporcular ise olağan antrenman programlarını sürdürmüşlerdir. Katılımcılar başlangıçta ve 20 hafta sonra değerlendirilmiştir. Esneklik; Otur Uzan Testi, kuadriseps kas kuvveti, hand-held dinamometre, denge; Yıldız Denge Testi ve Kinesthetic Ability Trainer (KAT) denge sistemi, çeviklik; İllinois Çeviklik Testi ve fonksiyonel sıçrama; Tek Bacak Sıçrama ve Üçlü Sıçrama Testleri ile değerlendirilmiştir. Bu testlerin yanı sıra sporcular için her hafta için yaralanma günlüğü tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Handball is an Olympic team sport. Knee injuries is one of the most common injuries in handball. Preventing Injuries and Enhancing Performance Program (PEP) has been developed to decrease the number of anterior cruciate ligament injuries suffered by female athletes and to implement a strategic training program. The purpose of this study is to investigate the effects of adding PEP on jump performance, flexibility, agility, muscle strength, and balance in female professional handball players. 64 players from teams of 2017-2018 Turkish Women Super Handball League has been participated in the study. Teams divided randomly two groups as PEP group (n = 32) and control group (n = 32). Players in the PEP group applied PEP training program as three times a week for 20 weeks, as added routine training program. The program consists of warming up, strength, plyometric, agility and stretching exercises. The players in the control group continued their regular training programs. Participants were assessed at baseline and after 20 weeks. Players assessed with Sit and Reach for flexibility, hand held dynomometer for strength, Star Excursion Balance Test and Kinesthetic Ability Trainer (KAT) for balance, Illinois Agility Test for agility, Single Hop Test, Triple Leg Hop Test for jump performance at pre- and post-training period. In addition to these tests, injury diaries were kept for players every week.