Güneş enerjisi destekli, ısı pompalı, ısı geri kazanım cihazının deneysel analizi
Experimental analysis of solar assisted, heat pump, heat recovery device
- Tez No: 537796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında ısı pompalı bir ısı geri kazanım sisteminde, havalı güneş kollektörünün kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bunun için yıl boyunca farklı gün ve mevsimlerde ısıtma ve soğutma modunda deneyler yapılmıştır. Oluşturulan sistem farklı şekillerde ve çalışma modlarında denenmiştir. Isıtma modunda yapılan 3 farklı deney sırasında dış hava sıcaklığında ortalama 17 ℃ artış sağlanmıştır. Testler süresince bazı ekipmanlar aktif bazıları pasif hale getirilerek farklı deneylerde incelenmiştir. Sistem ekipmanlarının tümü aktif olduğunda COP ITK 3,22 olarak bulunmuştur. Soğutma modunda yapılan deneylerde ise dış hava yaklaşık 16 ℃ soğutularak mahal şartlandırması yapılmıştır. Bunun sonucunda COP STK 6,01 olarak hesaplanmıştır. Her iki çalışma modunda da ısı geri kazanım cihazının verimi %84 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the usability of the air solar collector in a heat pump heat recovery system was investigated. Experiments were carried out in heating and cooling mode for different days and seasons throughout the year. The system was tested in different ways and operating modes. During the 3 different experiments in heating mode, the average temperature of the outdoor air increased by 17 degrees. During the tests, some of the equipments were examined in different experiments by making some of them active and passive. When all of the system equipment was active, the coefficient of performans (COPHP) was found to be 3,22. In the experiments carried out in cooling mode, the external air was cooled to about 16 degrees and the site was conditioned. As a result, the coefficient of performance (COPR) is calculated as 6,01. The efficiency of the heat recovery device was calculated as 84% in both operating modes.