Sıfır enerjili binalara uygun kriterlerin araştırılması
Research of suitable criteria for zero energy buildings
  1. Tez No: 968576
  2. Yazar: SEDA ABAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fosil kaynakların tükenebilir ve çevreye zararlı olması, enerjiye olan ihtiyacın artması ile enerji verimliliği çalışmaları daha fazla önem kazanmıştır. Bu anlamda, yapı sektöründe Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB) konsepti ön plana çıkmıştır. NSEB kavramı enerjiyi verimli kullanan, tükettiği enerjiyi mümkün mertebede yenilenebilir enerji kaynaklarından üretebilen yapılardır. Bu çalışmada, NSEB kapsamında enerji verimliliği sağlayan yenilikçi teknolojiler araştırılmıştır. Bu kapsamda, yüksek ısıl dirence sahip yalıtım malzemeleri, duvarlarda enerji depolama, ısı geri kazanımı ve güneş enerjisi ile özellikle dış duvarlarda enerji üretme teknolojilerinin kullanılması yapılabilecek temel uygulamalardır. Fotovoltaik-termal (PV-T) güneş kollektörlerinin bina entegrasyonu, yüksek performans katsayısına (COP) sahip ısı pompası-soğutma sistemlerinin NSEB kapsamındaki binalara uygulanmasının yüksek katkı sağlayacağı görülmüştür. Isıtma ve soğutmada güneş enerjisi destekli sistemler yenilenebilir enerji destekli ısı pompalı soğutma/ısıtma sistemi kullanarak harcanan enerjinin daha verimli kullanımı NSEB sürecine katkı sağlayabilecektir. NSEB kapsamında ısıtma sisteminde PV-T paneller ile desteklenen ısı pompası sisteminin kullanımı ile elektriksel ve termal enerji üretimi ve enerji depolama sisteminin beraber kullanılması yenilenebilir enerjiden faydalanma oranını yükseltebilecek önemli tasarım kriterleri olarak görülmüştür. Atık ısının ön ısıtma süreçlerinde değerlendirilmesi ve gerektiğinde depolanması verim artışı sağlayabilecektir. NSEB kapsamında yapılacak tasarımlarda PV-T kullanımı, yüksek ısıl dirence sahip doğal malzemelerin kullanımı ve yüksek COP değerine sahip sistemler ile sürdürülebilirliğe katkı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
With fossil resources being exhaustible and harmful to the environment and the increasing need for energy, energy efficiency studies have gained more importance. In this sense, the concept of Nearly Zero Energy Building (NSEB) has come to the fore in the construction sector. The NSEB concept is structures that use energy efficiently and can produce the energy they consume from renewable energy sources as much as possible. In this study, innovative technologies that provide energy efficiency within the scope of NSEB have been investigated. In this context, the use of insulation materials with high thermal resistance, energy storage in walls, heat recovery and solar energy and energy generation technologies, especially on external walls, are the basic applications that can be made. It has been observed that the integration of photovoltaic-thermal (PV-T) solar collectors into the building and the application of heat pump-cooling systems with high coefficient of performance (COP) to buildings within the scope of NSEB will make a high contribution. More efficient use of energy spent by using solar energy-supported systems in heating and cooling, renewable energy-supported heat pump cooling/heating systems can contribute to the NSEB process. Within the scope of NSEB, the use of heat pump systems supported by PV-T panels in the heating system, electrical and thermal energy production and energy storage systems together have been seen as important design criteria that can increase the rate of utilization from renewable energy. Evaluation of waste heat in preheating processes and storage when necessary can provide increased efficiency. In designs to be made within the scope of NSEB, the use of PV-T, the use of natural materials with high thermal resistance and systems with high COP values can contribute to sustainability.