İşletmelerin yenilik yeteneklerinin ihracat performanslarına etkileri: Manisa örneği
The impacts of innovation capabilities of businesses on export performance: Evidence from manisa
  1. Tez No: 537809
  2. Yazar: AHMED YUSUF SARIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEPECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında Manisa ilindeki ihracatçı işletmelerin yenilik yeteneklerinin ihracat performansları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için Manisa'daki ihracat yapan işletmelerden anket yoluyla veri toplanmıştır. Anketler Manisa ilinde faaliyet gösteren ve gönüllü olarak çalışmaya katılan 141 işletme yöneticisine uygulanmıştır. Ankette yer alan yenilik yeteneği ölçeği Wang ve Ahmed (2004) ve ihracat performansı ölçeği ise Zou, Taylor ve Osland'ın (1998) çalışmalarından uyarlanarak kullanılmıştır. Ölçeklerde yer alan ifadeler 7'li Likert (1- Hiç Katılmıyorum, 2- Katılmıyorum, 3- Biraz Katılmıyorum, 4- Nötrüm, 5- Biraz Katılıyorum, 6- Katılıyorum, 7- Tamamen Katılıyorum) tipi derecelendirme formatıyla cevaplanmıştır. Toplanan verilere yapılan açıklayıcı faktör analizi sonucunda işletmelerin yenilik yetenekleri; davranışsal, ürün-süreç, pazarlama ve stratejik yenilik yetenekleri olarak 4 faktörde belirlenmiştir. İhracat performansı; finansal ihracat performansı, stratejik ihracat performansı ve ihracat tatmini olarak 3 faktörde ortaya çıkmıştır. Yenilik yeteneklerinin ve ihracat performansının boyutlarından, tümünün ortalama değerleri (7'li Likert tipi derecelendirme ölçeğinde) 5'e yakın ve 5'ten büyüktür. Bu sonuçlar işletmelerin davranışsal, ürün-süreç, pazarlama ve stratejik yenilik yeteneklerinin ve finansal ihracat performansı, stratejik ihracat performansı, ihracat tatmininin ortalamalarının yüksek olduğunu göstermektedir. Çalışmada yenilik yetenekleri ve alt boyutları bağımsız değişkenler olarak alınırken, ihracat performansı ve alt boyutları bağımlı değişkenler olarak incelenmiştir. Yapılan regresyon analizlerinde yenilik yeteneklerinin ihracat performansı üzerinde pozitif ve anlamlı etkileri olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda elde edilen çıktıların literatüre ve uygulamaya katkıları açıklanmış ve bu konuda çalışmalar yapacak araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to determine the effects of exporting firms' innovation capabilities on export performance in Manisa province. Data gathered from the companies through questionnaire to reach the aim. The questionnaires were applied to 141 companies' managers operating in Manisa and participating voluntarily. Survey questions were adapted from the work of Wang and Ahmed (2004) and Zou, Taylor and Osland (1998). The expressions in the questionnaire are designed in the format of Likert (1- I do not agree at all, 2- I do not agree, 3- I do not agree a little, 4- Notr, 5- I agree a little, 6- I agree, 7- I totally agree). As a result of explanatory factor analysis, companies' innovation skills determined in 4 factors; Behavioral, Product-Process, Marketing, and Strategic Innovation Capabilities. Export performance dimensions revealed in 3 factors; Financial Innovation Capabilities, Strategic Innovation Capabilities and Export Satisfaction. The average values of all innovation and export performance dimensions (in the scale of 7 Likert type of rating) are close to 5 or bigger than 5. These results show that firms' behavioral, product-process, marketing and strategic innovation capabilities and financial export performance, strategic export performance, export satisfaction are higher. Export performance and sub-dimensions are taken as dependent variables while innovativeness abilities and sub-dimensions are examined as independent variables in the study. In the regression analyze made, it was found that innovation capabilities have positive and significant effects on export performance. The contribution of the outputs obtained from the study to the literature and application has been explained and suggestions have been presented to the researchers who will work on this issue.