Yaşlı bireylerde fiziksel performansa dayalı düşme riski ve emosyonel durumun düşme korkusuna katkısı
Contribution of fall risk based on physical performance and emotional status to fear of falling in older people
  1. Tez No: 537812
  2. Yazar: BETÜL AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE SİMİN HEPGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, huzurevinde kalan yaşlı bireylerde düşme korkusu ile fiziksel performansa dayalı düşme riski ve emosyonel durum arasındaki ilişkiyi belirlemek, hangisinin düşme korkusunda daha etkili olduğunu araştırmaktır. Yöntem: Çalışma Aydın Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan 63 yaşlı birey üzerinde yapıldı. Çalışmaya 65 yaş ve üzerinde olan, akut sağlık problemi olmayan, yatağa veya tekerlekli sandalyeye bağlı olmayan, yönergeleri takip edebilen gönüllü 51 erkek ve 12 kadın olmak üzere toplam 63 kişi dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri, kullandığı ilaçlar ve düşme öyküsü kaydedildi. Düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinliği Skalası (FES-I) ile, fiziksel performansa dayalı düşme riski Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, emosyonel durum Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) ile değerlendirildi. Bulgular: Düşme korkusu, fiziksel performansa dayalı düşme riski ve anksiyete kadınlarda erkeklere göre anlamlı olarak daha fazla bulundu (p0.05). Düşme riskiyle yaş arasında pozitif korelasyon (r=0,324), Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ile arasında negatif korelasyon (r=-0,276) saptandı (p0.05). Fiziksel performansa dayalı düşme riski ile emosyonel durum arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0.05). Düşme korkusu ile yaş arasında pozitif korelasyon (r=0,259) bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine the relationship between fear of falling, fall risk based on physical performance and emotional status, which one is more effective on fear of falling in community dwelling older people. Methods: The study was conducted with the 63 older people staying Aydın Community Dwelling Elderly Care and Rehabilitation Center. The study a total of 63 older people, volunteer 51 men and 12 women were included in, 65 years and over, has not acute health problem, does not depend on the bed or a wheelchair, able to follow the instructions. Demographic characteristics, used drugs and fall history were recorded. Fear of falling was assessed using Falls Efficacy Scale-International, fall risk based on physical performance was assessed with Berg Balance Scale and emotional status was assessed using Hamilton Anxiety Scale. Results: Fear of falling, fall risk based on physical performance and anxiety were found to be significantly higher in women than in men (p0.05). Fall risk was determined to be positively correlated (r=0,324) to age, negatively correlated (r=-0,276) to body mass index (p0.05). Fall risk based on physical performance and emotional status between relationship wasn't determined significant (p>0.05). Fear of falling was found to be positively correlated (r=0,259) to age (p0.05).