Bıldırcınlarda rasyona farklı seviyelerde un kurdu (Tenebrio molitor) ilavesinin performans ve karkas özelliklerine etkisi
The effects of addition to different levels of mealworm (Tenebrio molitor) to quail diets on performance and carcass traits
  1. Tez No: 537811
  2. Yazar: HİLAL SABIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF CUFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada bıldırcın rasyonlarına farklı seviyelerde un kurdu (Tenebrio molitor) ilavesinin performans ve karkas ağırlığına etkisi araştırılmıştır. Çalışmada bir günlük yaşta 200 adet karışık cinsiyette bıldırcın civciv kullanılmıştır. Bazal rasyona % 0, 2, 4 ve % 6 seviyesinde un kurdu ilave edilen 4 farklı rasyon, tesadüf parselleri deneme desenine 5 tekerrürlü olarak denenmiştir. Her alt grupta 10 adet bıldırcın civcivi bulunacak şekilde toplam 20 kafes gözüne rastgele yerleştirilmiştir. Yem ve su, ad-libitum olarak verilmiştir. Çalışmanın ilk haftasında tüm bıldırcınlar kontrol rasyonu ile yemlenmiştir. Sonraki dört hafta boyunca, bıldırcınlar farklı seviyelerde un kurdu içeren 3 rasyon ile 4 hafta süreyle yemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study investigated that an addition of different levels of mealworm (Tenebrio molitor) to diets on performance, carcass traits in quails. A total of 200 mixed sex one-day-old quail chicks were used in the study. The basal diets were supplemented with 0, 2, 4 and 6 % mealworm. Four levels of dietary mealworm were arranged in completely randomized design and the treatments were replicated five times with 10 birds. The chicks were randomly assigned to among 20 cage pens. Feed and water were supplied ad-libitum. In the first week of the study, all quails were fed with control diet. During the next four weeks the quails were fed with 4 diets consisting of different levels of mealworm.