Patlıcanda depolama sırasında sıcak su, cacı2 ve 1-MCP'nin hücre duvarı poliüronidleri ve hücre duvarını parçalayıcı enzimlerin aktiviteleri üzerindeki etkileri
The influence of hot water, calcium chloride and 1-MCP on the changes in cell wall composition and the activites of cell wall degrading enzymes during storage in eggplant
  1. Tez No: 537821
  2. Yazar: OKTAY NAZMİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, 2012-2013 yıllarında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Laboratuarı'nda yürütülmüştür. Araştırmada, Sülün F1 patlıcan çeşidinin hasat sonrası 1-MCP, CaCl2, sıcak su uygulamaları yapılarak hücre duvarı poliüronidlerinin ve hücre duvarını parçalayıcı enzimlerin aktiviteleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla uygulama sonrası bütün patlıcan meyveleri 10°C sıcaklıkta % 85-90 nem koşullarında 35 gün süre ile muhafaza edilmiştir. 35 günlük muhafaza süresince 5'şer gün arayla depodan çıkarılan patlıcan örneklerinde meyve eti sertlikleri ölçülmüş ve analizler için mezokarp dokusundan örnekler alınarak -20 oC'de muhafaza edilmiştir. Çalışmada, meyve eti sertliği, hücre duvarları izole edilerek suda çözünebilen poliüronidler (WSP), CDTA'da çözünebilen poliüronidler (CSP), alkalide çözünebilen poliüronidler (ASP), toplam poliüronidler (TSP), poligalakturonaz, pektin metil esteraz, α-1–4 galaktosidaz, β-1–4 galaktosidaz ve β-1–4 glukanaz enzimlerinin aktiviteleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, 35 günlük depolama süresinde patlıcan meyvelerinde yapılan analizler doğrultusunda 1-MCP, CaCl2 ve sıcak su uygulamalarından, kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. 1-MCP uygulaması incelenen özellikler bakımından en iyi sonuçları verirken, CaCl2 uygulamasında daha sert meyveler elde edilmiştir. Sıcak su uygulamaları ise kontrol grublarına göre iyi sonuçlar verirken, sadece yüksek sıcaklıkta enzimleri yavaşlatmada başarılı olmuştur. Çalışma sonucuna göre uygulamalar içerisinden 1-MCP'nin 5 ve 10 ppm dozlarının hasat sonrası depo ömrünü uzatması ve bozulmaları engellemesinden dolayı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Molecular Biology Laboratory of The Agricultural Biotechnology Department at The Agricultural Faculty of The Süleyman Demirel University in 2012-2013. In the study, the effects of 1-MCP, CaCl2 and hot water treatments on the activities of cell wall polyuronides and cell wall degrading enzymes were investigated in Sülün F1 eggplant species. For this purpose, all the eggplant fruits were stored at 10 ° C and 85-90% humidity for 35 days after treatments. During 35 days storage, fruit samples were taken every 5 days and their firmnesses were determined. The rest of the fruit tissue were stored at -20 oC for the other analyses. In the study, fruit firmness, water soluble polyuronides (WSP), CDTA-soluble polyuronides (CSP), alchaline-soluble polyuronides (ASP) and total polyuronides (TSP) contents and polygalacturonase, pectin methyl esterase, α-1-4 galactosidase, β-1-4 galactosidase and β-1-4 glucanase enzyme activities have been investigated. According to the results of the study, better results were obtained from the 1-MCP, CaCl2 and hot water treatments as compared to the control during the 35 days of storage in eggplant. While the best results were obtained from 1-MCP treatment in terms of the parameters examined, CaCl2 application has given the fruits with the best firmness values. Although hot water treatments resulted in better values as compared to the control, they were successfull only in reducing the enzyme activities. Based on the obtained results, 5 and 10 ppm doses of 1-MCP treatments could be recommended among the treatments due to their effects of extending the shelf life and preventing the degradation during storage in eggplant.