Siyah Alaca ineklerde sütte somatik hücre sayısı üzerine etkili faktörlerin incelenmesi
Investigating the factors effecting the Somatic Cell Count (SCC) in Holstein cows
  1. Tez No: 537885
  2. Yazar: HALİL BÖCEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
BÖCEKLİ, H. (2015). Siyah Alaca İneklerde Sütte Somatik Hücre Sayısı Üzerine Etkili Faktörlerin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı. Doktora Tezi. İstanbul. Çalışmada, sütteki somatik hücre sayısına (SHS) etki eden faktörlerle beraber SHS'nın süt bileşenleri üzerine etkisi ve süt bileşenlerine etki eden bazı faktörlerin de incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla aylık periyotlarda 15 seferde 1078 Siyah Alaca ineğe ait 4881 örnek çalışmada kullanılmıştır. Alınan örneklerde SHS, yağ, protein, laktoz ve kuru madde analizleri Combi 150 (Bentley) cihazı kullanılarak yapılmıştır. SHS'nın ortalama değeri 217.430 hücre/ml ve standart sapma değeri 546.110 hücre/ml olarak, logaritmik somatik hücre sayısının (logSHS) ortalama değeri 3,95 ve standart sapma değeri 1,67 olarak tespit edilmiştir. SHS üzerine, laktasyon sırasının etkisi incelendiğinde 1., 2., ve 3. laktasyonlar için sırasıyla 4,056, 3,459 ve 4,325 olarak gerçekleşmiştir (P0,05). Laktasyon döneminin 3-60. gün, 61-120. gün ve 121.
Özet (Çeviri)
BÖCEKLİ, H. (2015). Investigating the Factors Effecting the Somatic Cell Count (SCC) in Holstein Cows. Istanbul University, Institute of Health Science, Animal Breeding and Husbandry. PhD Thesis. Istanbul. In this study, it was aimed to determine the factors affecting the somatic cell count (SCC), the effect of SCC on milk components and factors affecting the milk components. For this purpose, 4,881 samples were collected 15 times from 1078 Holstein cows. Combi 150 (bentley) was used to determine SCC, fat, protein, lactose and dry matter. Average SCC value and its standard deviation were determined as 217.430 cell/ml and 546.110 cell/ml respectively. Also the average value of logarithmic SCC (logSCC) and its standard deviation were determined as 3.95, 1.67 respectively. The effect of lactation order on SCC was found as 4.056, 3.459 and 4.325 (P 0.05). SCC was found 3.840, 3.692 and 4.308 (P501.000 cell/ml SCC groups.