HPLC – ICP - MS tekniği ile gıdalarda arsenik türlemesi
Speciation of arsenic in foods by HPLC – ICP - MS technique
  1. Tez No: 537884
  2. Yazar: PINAR NAS ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ REHBER TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gıdalar, bulaşanların ve ağır metallerin vücudumuza çeşitli yollarla girmelerine neden olan en önemli etkenlerdendir. Bu nedenle tüketilen gıdaların kontrolünü yapmak ve içeriğini bilmek sağlık açısından son derece önemlidir. Son yıllarda, pirinç ve pirinç ürünleri, elma suları, sular ve deniz ürünlerinde arsenik kirlenmesinden söz edilmektedir. Bu gıdalardaki toplam analit miktarı, toksiklikleri açısından yeterli bilgi vermemektedir. Hem analitin toplam miktarı hem de analitin her bir türünün ayrı ayrı derişimlerinin bilinmesi daha çok aydınlatmaktadır. Bu nedenle türleme çalışmaları gitgide önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, pirinç, pirinç unu ve elma suyu örneklerinde hem toplam arsenik hem de arsenit [As(III)], dimetil arsinat [(DMA]) ve arsenat [As(V)] gibi arsenik türlerinin tayini yapılmıştır. Ayrıca balık örneklerinde ve deniz ürünü örneğinde arsenobetain [(AsB)] ve DMA türleme çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmada, arsenik türlerinin tayini için yüksek performanslı sıvı kromatografisi-indüktif olarak eşleşmiş plazma kütle spektrometresi kullanılmıştır. Toplam arsenik tayini ICP-MS ile yapılmıştır. Arsenik türlemesi için en uygun koşulların belirlenmesi için pH ve hareketli fazın akış hızı araştırılmıştır. Ek olarak, arsenik türlerinin çözeltiden özütlenmesi için farklı özütleme yöntemleri denenmiştir. Ayrıca, gözlenebilme sınırı, tayin sınırı, doğrusal çalışma aralığı, kesinlik ve doğruluk gibi analitik performans ölçütleri de en uygun deneysel koşullar altında belirlenmiştir. Pirinç, pirinç unu ve elma suyu örneklerinde As(III), DMA ve As(V) için gözlenebilme sınırları sırasıyla 0,03, 0,19 ve 0,03 µg/L olarak bulunmuştur. Balık örnekleri ve deniz ürünü örneğinde AsB ve DMA için gözlenebilme sınırları sırasıyla 1,05 ve 0,44 µg/L olarak bulunmuştur. Yöntemin doğruluğu, katkılı örneklerin ve ayrıca belgeli referans maddenin (T11079 FAPAS Soft Drink) analizi yapılarak kontrol edilmiştir. Türleme için önerilen yöntem pirinç, pirinç unu ve elma suyu örneklerine As(III), DMA ve As(V) tayini için, balık örnekleri ve deniz ürünü örneğine AsB ve DMA tayini için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Foods are the most important factors that cause to intake contaminants and heavy metals into our bodies in various ways. Therefore, to know the contents of foods and to check the foods consumed are very important for health. In recent years, it is mentioned that the arsenic contamination in rice, rice products, apple juices, waters and seafood. The total amount of analyte in these foods does not give enough information for its toxicity. The total amount of analyte as well as the knowledge of concentration of individual species of the analytes enlightens more. Thus, speciation studies are becoming increasingly important. In this study both total arsenic as well as the arsenic species such as arsenite [As(III)], dimethyl arsinate [(DMA)] and arsenate [As(V)] were determined in rice, rice flour and apple juice samples. In addition, arsenobataine [(AsB)] and DMA speciation studies were carried out in fish and seafood samples. In this study, high performance liquid chromatography - inductively coupled plasma mass spectroscopy (HPLC-ICP-MS) was used for determination for arsenic species. Total arsenic was determined by ICP-MS. To determine the optimum conditions for arsenic speciation, the effects of experimental variables such as pH, the flow rate of the mobile phase were investigated. Different methods of extraction were also tested for extracting arsenic species from the solution. In addition, analytical performance criteria such as limit of detection, limit of quantification, linear working range, precision and accuracy were identified under the optimum experimental conditions. Limits of detection for As(III), DMA and As(V) were found as 0,03, 0,19 and 0,03 µg/L, respectively, for rice, rice flour and apple juice. Limits of detection for AsB and DMA were also found as 1,05 and 0,44 µg/L, respectively, for fish samples. The accuracy of the method was checked by analyzing spiked samples and also certified reference material (T11079 FAPAS Soft Drink). Recommended method of speciation was applied to the rice, rice flour and apple juices for the determination of As(III), DMA, As(V) and to fish for the determination of AsB and DMA.