El-Alusi'nin Ruhu'l-Meani isimli eserinde işari tefsir
  1. Tez No: 53790
  2. Yazar: AHMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Doktora Tezi el-ÂLÛSî'NİN RÛHU'L-ME'ÂNÎ İSİMLİ ESERİNDE İŞÂRÎ TEFSİR Ahmet ÇELİK Danışman: ProlDr. Şükrü ARSLAN 1S96 -Sayfa 158 Jüri: ProlDr. Şükrü ARSLAN Bu çalışma, Âlûsî'nin Rûhu'l-Me'ânî adlı tefsirinin işârî yönünü ele almaktadır. Rûhu'l-Me'ânî tefsiri içerisinde işârî ve tasawufi yönlere yer vermekle beraber, onu, dirayet yani rey tefsiri olarak kabul etmek daha doğru olacaktır. Biz bu çalışmamızın girişinde kısaca Âlûsî'nin hayatından, basılmış veya basılmamış eserlerinden bahsettik. Birinci bölümde Âlûsî'nin işârî tefsir hakkındaki görüşlerini ve Rûhu'l-Me'ânî tefsirinin işari tefsir kaynkalarmı belirtmeye çalıştık. Burada ulaştığımız sonuca göre Âlûsî, kaynak belirterek aldıklarının yanında kaynak belirtmeksizin de bazı tasavvuf kitaplarından alınü yapmıştır. İkinci bölümde, Âlûsî'nin tasavvuf anlayışı ve tasavvufun bazı konularıyla ilgili görüşlerini tesbite çalıştık. Buradan elde edilen neticeye göre Âlûsî, birçok tasavvufî konuda tasavvuf önderleri ile aynı görüşleri paylaşmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise adı geçen tefsirden muhtelif başlıklar adı altında işârî tefsir örnekleri verdik. Bu örneklerin bir kısmmda (verilen işârî yorumların) ayetlerin zahiri mânalarına uymadığını müşahade ettik.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DOCTOR THESİS The Mystical Commantary İn el-Alûsi's Rûhu'l-Me'ânî. Ahmet ÇELİK Supervizor: Assoc. Prof.Dr. Şükrü ARSLAN 1996 Page 158 Jury: Assoc. Prof.Dr. Şükrü ARSLAN This study needs with the mystical importance in Ruhu'l- Meânî of Âlûsî. Âlûsî has been mentoining the mystical been aspect in Ruhu'1-Meânî commantary. it is true to agree it as his own commantary shortly in the begining of his sutvoy we mentoinind the life of Âlûsî and his printed imprinted works. In the first chapter, we tried to point out the conception of Âlûsî about the sufistic Commentary, and its referens. In the second chapter, we conducted dhe conception of Âlûsî about mysticism and his mystical conceptions in some matters. In the third and lost chapter wegowe some heading of mystical commentary examples of Rûhu'l-Me'ânî.