Yapay arı koloni algoritması kullanılarak çeyrek ayna süzgeç bankası tasarımı
Quadrature mi̇rror filter design by using artificial bee colony algorithm
  1. Tez No: 537959
  2. Yazar: TÜRKER KOZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KARABOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında, etkin bir sezgisel algoritma olan yapay arı koloni (Artificial Bee Colony, ABC) algoritması, modifiye ABC (mABC) ve hızlı ABC (qABC) algoritmaları ile parçacık sürü optimizasyonu (Particle Swarm Optimization, PSO) ve diferansiyel gelişim (Differential Evolution, DE) algoritmaları kullanılarak çeyrek ayna süzgeç (Quadrature Mirror Filter, QMF) bankası tasarımı gerçekleştirilmiştir. İlk olarak prototip süzgeç genlik cevabının tasarımı kullanılarak QMF bankası tasarımı gerçekleştirilmiş ve değişen süzgeç uzunluğu ile farklı prototip süzgeç tasarımlarının QMF bankası üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca QMF bankasının çıkışındaki işaretin en az bozulmaya uğraması hedeflenen farklı bir tasarım gerçekleştirilmiştir. Süzgeç bankasının giriş ve çıkış işaretlerinin zaman, frekans ve güç spektral yoğunluk (GSY) farkları kullanılarak tasarlanan QMF bankalarının süzgeç uzunluğu ile ilişkileri incelenmiştir. Mitral kapak işareti, benzeştirilmiş EEG ve klinik EEG işaretleri sırasıyla zaman, frekans ve GSY tabanlı tasarımlar için gerçekleştirilerek korelasyon açısından başarısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Quadrature Mirror Filter (QMF) bank design was performed by artificial bee colony (ABC) algorithm which is an effective heuristic algorithm, modified ABC (mABC) and quick ABC (qABC) algorithms developed by ABC algorithm, particle swarm optimization (PSO) algorithm and differential evolution (DE) algorithm. In the first application, the design of the prototype filter amplitude response were performed using the design of the QMF bank and the effect of different prototype filter designs on the QMF bank with varying filter length were investigated. In addition, a design with the least deterioration of the sign at the exit of the QMF bank was realized. QMF bank input and output signals, time, frequency and power spectral density (PSD) designed by using the differences in the length of the relationship with the filter length of the QMF banks were investigated. Mitral valve signal, simulated EEG and clinical EEG signals were performed for time, frequency and PSD-based designs and their success in correlation was investigated.