Bazı dinükleer 𝐹𝑒+3 komplekslerinin elektronik yapılarının DFT ile incelenmesi
Investigation of the electronic structures of some differencies in Fe+3 complexes with DFT
- Tez No: 537971
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada bazı dinükleer 〖Fe〗^(+3) komplekslerin manyetik özelliklerinin bağ açısına bağlı olarak nasıl değişebileceği DFT (Density Functional Theori) ile incelenmiştir. Yapısal özelliklerdeki değişim doğrudan UV-VIS spektrumu ile analiz edilmiştir. Manyetik merkezleri birleştiren köprü açıların değişimi ile manyetik orbitallerin değişeceği ve dolayısı ile de UV-VIS spektrumunda fark edilir bir değişim gözleneceğini yine DFT ile analiz edilmiştir. DFT ile manyetik etkileşme türlerinin analizi oldukça karışık olduğundan hesaplamalar UV-VIS spektrumu ile sınırlı tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, DFT (Density Functional Theory) was used to determine how magnetic properties of some dinuclear 〖Fe〗^(+3) complexes can vary depending on the bond angle. The change in structural properties was directly analyzed by the UV-VIS spectrum. It was also analyzed by DFT that the magnetic orbitals would change with the change of bridge angles connecting the magnetic centers and thus a noticeable difference will be noticed in the UV-VIS spectrum. Since the analysis of magnetic interaction types with DFT is quite complicated, the calculations are limited to the UV-VIS spectrum.